Kültür gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss W. 1792) vibriosisin teşhisi
Diagnosis of vibriosis in cultured rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W. 1792)
  1. Tez No: 325607
  2. Yazar: SEFA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AKAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma ile 2009 yılı Temmuz ayında Muğla ili, Fethiye bölgesinde bulunan ikifarklı gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) işletmesinde kayıplara neden olanhastalığın etkeninin bakteriyolojik ve histolojik yöntemler kullanılarak teşhis edilmesiamaçlanmıştır.Çalışma boyunca hastalık belirtileri gösteren, ağırlıkları 2-220 g arasında değişentoplam 11 adet hasta gökkuşağı alabalığı örneği incelenmiştir. Hasta balık örneklerinindış bakı muayenesinde vücut üzerinde sığ ülserler ve hemoraji tespit edilmiştir.Solungaçları genel olarak anemik olan balık örneklerinin iç bakı muayenesinde isekaraciğerde hemoraji, dalakta büyüme ve peritonal boşlukta sıvı birikimi görülmüştür.Balık örneklerinin karaciğer, dalak ve böbrek gibi iç organlarından %1,5 NaCl içerenTSA besiyerine bakteriyolojik ekimler yapılarak 21 °C'de üç gün süreyle inkübeedilmiştir. Çalışma sonucunda saf kültür halinde elde edilen 11 adet bakteri izolatınıntamamı, TSA besiyeri üzerinde krem renkli koloniler oluşturması, Gram-negatifkarakterli ve hafif kıvrık basil şekilli, fermentatif, sitokrom oksidaz ve katalaz testleripozitif olması, aktif hareket etmesi, TCBS besiyerinde sarı renkli koloniler oluşturması,O/129 vibriostat ajanına karşı hassas olması, VAM besiyerinde sarı renkli kolonilerüretmesi ve diğer fizyolojik ve biyokimyasal özelllikleri nedeniyle V. anguillarumolarak identifiye edilmişlerdir.Histopatolojik muayene için hasta balıklardan alınan karaciğer, böbrek, solungaç,bağırsak ve kas dokusu örnekleri %10'luk formalin içinde tespit edilmiş, rutin histolojikyöntemler kullanılarak işlenmiş ve hematoksilen-eosin boyama yöntemi ile boyanmıştır.Bakteriyolojik ekimler sonucu V. anguillarum'un izole edildiği enfekte balıkörneklerinde, hastalığın en çok böbreklerde hasara yol açtığı tespit edilmiştir.Histopatolojik muayenede hasta balıkların böbrek dokusunda interrenal haemopoietikdoku hücrelerinde nekroz, glomerular ödem, tübüler ödem ve tübül epitel hücrelerindedejenerasyon ile ufak hemosiderin birikimleri tespit edilmiştir. 220 g ağırlığındakibalıkların karaciğerde doku nekrozu ve karaciğer epitel hücreleri arasında hemorajikodaklar ve karaciğer epitel hücrelerinde dejenerasyon görülmüştür. 6 g ağırlığındakibalık örneklerinin karaciğer dokusunda ise hiperemi, hemoraji ve karaciğer epitelhücrelerinde vakuoler dejenerasyon görülmüştür. Hasta balıkların sekonder solungaçlamellalarının epitel hücrelerinde nekroz ve dökülme, bağırsak mukoza epitelindenekroz ve dökülme ve kas dokusu hücrelerinde ise liquefactive nekroz tespit edilmiştir.Sonuç olarak; bu çalışma ile Fethiye bölgesindeki farklı büyüklükteki kültürü yapılangökkuşağı alabalıklarında düşük mortalite ile seyreden hastalığın etkeni olarak V.anguillarum izole ve identifiye edilmiştir. Enfekte balıkların histopatolojik muayenesisonucunda ise bakteriyolojik bulguları destekler şekilde enfeksiyonun dokulardatahribata neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study that was carried out in the July 2009 is the diagnosis of theetiological agent of the disease which causes mortalities in two different rainbow trout(Oncorhynchus mykiss) farms in Fethiye ? Muğla, by using bacteriological andhistological methods.In this study, a total of 11 moribund rainbow trout samples weighing between 2-220 gwhich show clinical signs of the disease. In the external examination of the moribundfish samples, shallow ulcers and hemorrhages were detected on the body surface. In theinternal examination of the moribund fish samples that have anemic gills in general,hemorrhages on the liver, spleenomegaly and accumulation of a fluid in the peritonealcavity were observed. Bacteriological inoculations were made onto TSA containing1,5% NaCl from the internal organs of fish samples such as liver, spleen and kidney andincubated at 21 °C for three days. As a result of the study, 11 bacterial isolates wereidentified as V. anguillarum because of forming cream coloured colonies on TSA, beingGram-negative and slightly curved basil shaped, fermentative, oxidase and catalasepositive and motile, forming yellow colonies on TCBS and VAM and because of otherphysiological and biochemical characteristics that were determined by usingconventional methods.Tissue samples taken from the moribund fish samples were fixed in 10% formaldehyde,processed by using conventional histological methods and stained with haemotoxylineosinmethod for histopathological examination. In the histopathological examination ofthe infected fish samples in which V. anguillarum was identified after bacteriologicalexamination, it was detected that the disease has affected the kidney tissue primarily. Inthe histopathological examination, necrosis of the interrenal haemopoietic cells,glomerular edema, tubular edema, degeneration in the tubule epithelium cells and smallhemosiderin accumulation were detected in the kidney tissue. In the histopathologicalexamination of the liver tissue of 220 g samples, necrosis, hemorrhagic centers amongliver epithelium cells and degeneration of the liver epithelium cells were detected. In thehistopathological examination of the liver of 6 g samples, hyperemia, hemorrhages andvacuolar degeneration in the liver epithelium cells were detected. Besides, necrosis ofthe epithelium cells of the secondary lamellae in the gills, necrosis and depletion of thegut mucosal epithelium and liquefactive necrosis in the muscle tissue cells weredetected in the infected fish samples.In conclusion, in this study, V. anguillarum was isolated and identified as the causativeagent of the disease problem which affects cultured rainbow trout in different sizes, andcauses with low mortality. As a result of the histopathological examination of theinfected fish samples, it was detected that the disease caused severe destruction in thetissues of infected fish samples and this result supports the bacteriological findings.