Termik santrallerde kullanılan kömürün kalite faktörlerinin madencilik ve çevre açısından araştırılması
Investigation of coal quality factors used at thermal power plants in terms of mining and environment
- Tez No: 325630
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK GÖKHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; kömür ürünlerinin termik santrallerde yakılması sonucu ortaya çıkan zararlı gazların kaynağının bulunması üzerine çalışılmış ve çevresel etkilerinin en aza indirilmesi için kömürü oluşturan parametreler üzerinde analizler yapılmıştır.Türkiye'deki kömürlerin yakılmadan önceki kimyasal parametreleri ile yakıldıktan sonra saldıkları atık gazların karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma iki ana bölüme ayırılmaktadır. Birinci bölümde örnek seçilen termik santraller başına kömür özellikleri incelenmiştir, ikinci bölümde ise analiz çalışmaları yer almaktadır.Tez kapsamında literatür çalışması olarak kömür ve yakıldıktan sonraki salınımı hakkında yapılan yayınlar derlenmiştir. Çalışmanın analizsel kısmında ise EUAS'a ait örnek seçilen santrallerin verileri kullanılmıştır. Örnek santral verileriyle, nem, kül, kükürt ve ısıl değere bağlı zararlı gaz salınım analizleri yapılmıştır.Analizler sonucunda, en yüksek bağıntı yanabilir kükürt değeri ile SO2 salınımı arasında gerçekleşmiştir. Bir diğer yüksek bağıntı ise CO2 salınımı ile kömür'ün ısıl değeri arasında saptanmıştır. %98'lere varan bu orantı doğru yönlü bir orantıdır. Kömür içerisindeki C miktarının artması ile kömür kalitesi ve ısıl değeri artmaktadır, benzer şekilde C miktarının artması, CO2 salınımının da artması demektir.
Özet (Çeviri)
In this study, finding the source of harmful gases resulting from the burning of coal products in thermal power plants has been studied and analysis was conducted on the parameters that make up coal, in order to minimize the environmental impact.Previous chemical parameters of coals in Turkey and the post burning of released waste gases have been compared. The study can be analyzed in two sections. Firstly, coal properties used in selected power plants were examined, and secondly the analysis of these studies.Publications related to coal and post burning releases have been compiled as a literature study within the context of this thesis. In the analysis part of the study, data from selected plants of EUAS have been used. Using selected plant data analysis on emissions in connection with moisture, ash, sulphur and heating value.As a result of the analysis, the highest correlation has been found between SO2 emission and sulfur in the coal. Beside this expected result, another high correlation of 98% was between CO2 emission and calorific value of coal. Coal quality and calorific value increases together with the C volume in the coal.