Istranca deresi (İstanbul) Ostracoda (Crustacea) faunası
Ostracoda (Crustacea) fauna of Istranca stream (Istanbul)
- Tez No: 325631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÖZULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Istranca deresi ve kollarının Ostracoda faunası belirlenmiştir. Buna yönelik olarak, çalışma bölgesinden seçilmiş 19 istasyondan Eylül 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında dört kez örnekleme yapılmıştır. Sonuç olarak CYPRIDOIDEA süperfamilyasına ait 10 cins (Candona, Pseudocandona, Candonopsis, Cypria, Ilyocypris, Herpetocypris, Psychrodromus, Eucypris, Cypridopsis, Potamocypris), CYTHEROIDEA süperfamilyasına ait 3 cins (Limnocythere, Callistocythere, Tyrrhenocythere) ve toplam 16 tür bulunmuştur. Bu 16 tür, Candona neglecta, Pseudocandona albicans, Candonopsis scourfieldi, Cypria ophtalmica, Ilyocypris decipiens, Herpetocypris chevreuxi, Psychrodromus olivaceus, Eucypris virens, Cypridopsis vidua, Potamocypris fulva, Potamocypris similis, Potamocypris variegata, Potamocypris unicaudata, Limnocythere inopinata, Callistocythere diffusa, Tyrrhenocythere donetziensis'tir.Bu türlerden Potamocypris similis ve Potamocypris unicaudata Trakya'dan ilk kez bildirilmiştir. Faunal çalışmalara ek olarak ortamın fiziko-kimyasal özellikleri de incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda tüm istasyonların toplam fosfor, nitrit, nitrat, sülfat miktarları yönünden birinci sınıf su kalitesinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OSTRACODA (CRUSTACEA) FAUNA OF ISTRANCA STREAM (ISTANBUL)In this study, Ostracoda fauna of Istranca stream and its branches has been determined. In order to do that, the sampling has been done four times at 19 stations which were chosen from the field of study. As a result, 10 genera from CYPRIDOIDEA superfamily (Candona, Pseudocandona, Candonopsis, Cypria, Ilyocypris, Herpetocypris, Psychrodromus, Eucypris, Cypridopsis, Potamocypris), 3 genera from CYTHEROIDEA superfamily (Limnocythere, Callistocythere, Tyrrhenocythere) and a total of 16 species has been found. These 16 species are Candona neglecta, Pseudocandona albicans, Candonopsis scourfieldi, Cypria ophtalmica, Ilyocypris decipiens, Herpetocypris chevreuxi, Psychrodromus olivaceus, Eucypris virens, Cypridopsis vidua, Potamocypris fulva, Potamocypris similis, Potamocypris variegata, Potamocypris unicaudata, Limnocythere inopinata, Callistocythere diffusa, Tyrrhenocythere donetziensis.Among these species Potamocypris similis and Potamocypris unicaudata were reported from the Thrace region for the first time. In addition to the faunal studies, physico-chemical features of the environment were examined. As a result of this examination, water from all stations was understood to have first class water quality in respect to total phosphorus, nitrite, nitrate, sulphate quantities.