Sodyum florür'ün TM4 sertoli hücreleri üzerinde oluşturduğu oksidatif hasara vitamin c'nin etkisi
The effects of vitamin c on sodium fluoride-induced oxidative damage on TM4 sertoli cells
- Tez No: 325641
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Zooloji, Biochemistry, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, florürün testis TM4 Sertoli hücreleri üzerinde oluşturduğu oksidatif hasar ve güçlü bir antioksidan olan vitamin C'nin bu hasara karşı koruyucu rolünün hücre canlılığı, hücre çoğalması, sitotoksisite, glutatyon miktarı, antioksidan enzimler (katalaz, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon S-transferaz), steroidogenik enzimler (3ß-Hidroksisteroid dehidrogenaz ve 17ß-Hidroksisteroid dehidrogenaz), lipit peroksidasyonu, hidroksil radikali, hidrojen peroksit, apoptoz/ nekroz oranı ve Sertoli hücre fonksiyonu belirteci olan ?-glutamiltranspeptidaz enzim aktivitesi belirlenerek araştırılması amaçlanmaktadır.İçme suyu ve besinlerde yaygın olarak bulunan flor, çevre ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Organik ve inorganik flor elementi bütün su ve toprak kaynaklarında bulunmakta ve insanlar bu elementi bitki ve hayvanları besin olarak tüketerek almaktadırlar. Florürdeki florun zehirliliği bileşiğin suda eriyebilirliği ile ilgilidir. Suda kolaylıkla eriyebilen sodyum florür, kalsiyum florür, kaya fosfatı veya kriyolitten daha zehirlidir. Sodyum florürün vücuda alınmasının en önemli ve vazgeçilmeyen yolları, içme suyu, besinler, ilaçlar, diş macunu ve dental ürünlerdir.Florürün hücrede serbest radikal oluşturarak hücreye zarar verdiği bilinmektedir. Serbest radikallerin yarattığı oksidatif stresin önlenmesi ve etkisinin en aza indirilmesi için yeterli miktarda antioksidan tüketilmelidir. Vitamin C kuvvetli indirgeyici aktivitesinden dolayı güçlü bir antioksidandır. Süperoksit radikali (O2-) ve hidroksil radikali (OH?) ile reaksiyona girerek onları ortamdan temizlemekte ve böylece hücreyi oksidatif hasardan korumaktadır.Sodyum florür 24 ve 48 saat süreyle 4 ppm ve 20 ppm dozlarında ve bu dozlara ilave olarak Vitamin C (50 ?M) TM4 Sertoli hücrelerine uygulanmıştır. Sertoli hücrelerinde hücre canlılığı, hücre çoğalması, glutatyon miktarı, antioksidan enzimler ve steroidogenik enzimlerin miktarları, lipit peroksidasyonu, hidroksil radikali, hidrojen peroksit miktarı, sitotoksisite ve apoptoz/nekroz oranları ölçülmüştür. Bulgular hücre canlığı, hücre çoğalması, steroidogenik ve antioksidan enzimlerin azaldığını, lipit peroksidasyonu, hidroksil radikali, hidrojen peroksit miktarı, sitotoksisite ve apoptoz/nekroz oranının arttığını göstermiştir. Bu bulgular sodyum florürün TM4 Sertoli hücrelerinde lipit peroksidasyonu ve reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşumuna bağlı olarak apoptozu teşvik ettiğini ve steroidogenik enzimleri inhibe ederek testosteron biyosentezini inhibe ettiğini göstermektedir. Ayrıca, Vitamin C'nin sodyum florür tarafından oluşturulan toksisiteye karşı koruyucu bir etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, fluoride-induced oxidative damage and the protective effect of Vitamin C which is a strong antioxidant supplementation against this damage on TM4 Sertoli cells were purposed to research by determination of cell viability, cell proliferation, cytotoxicity, amount of glutathion, antioxidant enzymes (superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase, glutathione S-transferase), steroidogenic enzymes (3ß-hydroxysteroid dehydrogenase and 17ß-hydroxysteroid dehydrogenase), lipid peroxidation, hydroxyl radical, hydrogen peroxide, apoptosis/necrosis rate and ?-glutamyltranspeptidase enzyme activity which is a marker for Sertoli celll function.Fluorine is found widely in drinking water and foods threat to the environment and human health. Organic and inorganic fluorine is found in all sources of soil and water and is taken by human with plant and animal consumption. Toxicity of fluorine in fluoride is concerned with water solubility. Sodium fluoride which is easily soluble in water is more toxic than calcium fluoride, rock phosphate or cryolite. The most important and indispensable ways of sodium fluoride to take the human body are drinking water, food, drugs, tooth paste and dental products.It is known that fluoride damage to the cell generating free radicals. Sufficient amount of antioxidant must consume with diet for prevention of oxidative stress that occurs free radicals and decreasing of its effect. Vitamin C is a strong antioxidant for its powerful reductive activity. Vitamin C reacts with superoxide radical and hydroxyl radical, thus scavenges them from environment. Therefore, vitamin C protects the cell from oxidative damage.Sodium fluoride was exposed to Sertoli cells for 24 and 48 hours at 4 ppm and 20 ppm doses and, in addition to these doses, to vitamin C (50 ?M). Cell viability, cell proliferation, amount of glutathion, antioxidant enzymes, steroidogenic enzymes, lipid peroxidation, hydroxyl radical, hydrogen peroxide, cytotoxicity, apoptosis/necrosis rate were measured in Sertoli cells. The results indicated that cell viability, cell proliferation, steroidogenic and antioxidant enzymes are decreased, while lipid peroxidation, hydroxyl radical, hydrogen peroxide, cytotoxicity, apoptosis/necrosis rate are increased. This findings is indicate that sodium fluoride induced apoptosis depending on generation of reactive oxygene species (ROS) and lipid peroxidation and inhibited testosterone biosenthesis by inhibiting steroidogenic enzymes. Furthermore, it was revealed that vitamin C has a protective effect on toxicity caused by sodium fluoride.