Farklı nükleer kütle modellerinin Vpn değerleri kullanılarak analizi
An analysis of different nuclear mass models using Vpn values
- Tez No: 325648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA BURCU ÇAKIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında çeşitli nükleer kütle modellerinin teorilerine göre hesaplanmış olan mass excess değerleri kullanılarak son iki proton ve son iki nötron arasındaki ortalama proton-nötron etkileşimi ifadesi olan ?Vpn değerleri hesaplandı. Hesaplanan ?Vpn değerleri ile deneysel ?Vpn değerleri karşılaştırıldı. Bugüne kadar nükleer kütle modelleri ayrılma enerjileri ile kıyaslama yapılmıştır. Bu sebeple bu yüksek lisans tez çalışmasında ilk defa nükleer kütle modelleri proton-nötron etkileşimleri baz alınarak test edilmiştir. Teorik kütle değerleri Duflo-Zuker, Möller-Nix, DFT ve HFB-21 modellerinden kullanılmıştır.Farklı nükleer kütle modellerinde Z=10-102, N=10-156 çekirdekleri için ??Vpn [?Vpn(deney) - ?Vpn(model)] değerlerinin N nötron sayısının bir fonksiyonu olarak grafikleri elde edildi ve grafiklerden elde edilen sonuçlar analiz edildi. Yapılan hesaplamalar ve analizlerden elde edilen sonuçlara göre, Duflo-Zuker modelinin bu tezde adı geçen diğer modellere kıyasla deneysel veriler ile daha uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, using predicted mass excess values in several mass models, the ?Vpn values which is an average proton-neutron interaction between the last two protons and neutrons, were calculated. These calculated ?Vpn values were compared with the experimental ?Vpn values. Up until today, nuclear mass models have been compared with the separation energies. Thus, in this thesis, as the first time, some mass models were compared with the proton-neutron interactions. Theoretical mass values were used from the Duflo-Zuker, Möller-Nix, DFT and HFB-21 nuclear mass.In different nuclear mass models for the Z=10-102, N=10-156 nuclei, plots for the ??Vpn [?Vpn(experiment) - ?Vpn(model)] values as a function of neutron number N were presented and the results were analyzed. According to the results obtained from the calculations and the analyses, the predicted ?Vpn values using the Duflo-Zuker nuclear mass model works better than the other mass models presented in this thesis.