Portakal suyu endüstrisi atıklarından fenolik bileşiklerin derişiklendirilmesi
Concentration of phenolic compounds from orange juice industry wastes
  1. Tez No: 325656
  2. Yazar: NAGİHAN KÖKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA TÜTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Antioksidan özelliklerinden dolayı fenolik bileşikler kanser, kalp-damar rahatsızlıkları, katarakt gibi hastalıklara yol açan, kararsız moleküller olan serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesini sağlarlar. Portakal, polifenolik bileşiklerin önemli bir kaynağıdır. Portakaldaki fenolik bileşiklerin büyük bir kısmı hidroksisinnamik asitler ve flavanonların baskın olduğu flavonoidlerdir.Sentetik antioksidanlar yerine doğal antioksidanların kullanımının önem kazanmasından beri gıda işleme yan ürünlerinden (atıklarından) antioksidanların geri kazanımı çalışmaları artmıştır. Toplam meyve ağırlığının %50'sini oluşturabilen atıkların büyük miktarını narenciye endüstrisi üretir. Kabuklar doğal flavonoidlerin önemli bir kaynağıdır ve tüketilebilir kısımlara oranla daha fazla fenolik bileşik içerirler.Bu çalışmada portakal suyu endüstrisi atığı öncelikle toplam antioksidan kapasite ve fenolik bileşenler açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla toplam antioksidan kapasite için CUPRAC, fenolik bileşenlerin belirlenmesi ve miktarlandırılması için ters-faz HPLC yöntemlerinden yararlanılmıştır. Toplam antioksidan kapasite portakal suyu endüstrisi atığı ekstraktı metanol:su fazı için 78,1±3,0 µmol troloks g-1 kuru madde, aseton fazı için 2,0±0,1 µmol troloks g-1 kuru madde olarak bulunmuştur. HPLC ile başlıca fenolik bileşikler naringin 0,144±0,012 mg g-1 kuru madde ve hesperidin 0,177±0,013 mg g-1 kuru madde olarak belirlenmiştir.Fenolik bileşiklerden miktarı en fazla olan flavanon türevi naringin ve hesperidinin diğer az miktarlardaki bileşenlerden ayrılması (derişiklendirilmesi) çalışmalarının ticari DPA-6S katı faz ekstraksiyon kartuşu ve çeşitli monomerlerle ve çeşitli oranlarda hazırlanan MIP'lerle gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. SPE kartuşuyla naringin ve hesperidin diğer bileşiklerden tamamen ayrılırken, birbirinden büyük ölçüde ayrılmıştır. Sentezlenen sekiz MIP'den sadece ikisi düşük adsorplama kapasitesine sahip olduğundan ayrım çalışmaları MIP'lerle yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Because of their antioxidant properties phenolic compounds help to neutralize free radicals, which are unstable molecules that are linked to the development of a number of degenerative diseases including cancer, cardiovascular disease and cataracts. Orange is an important source of polyphenolic compounds. A major part of phenolic compounds in orange are hydroxycinnamic acids and flavonoids, among which flavanones are predominant.Recovery studies of antioxidants from by-products (wastes) of food processing plants have increased since the replacement of synthetic antioxidants by natural ones has gained importance. Citrus industry produces large quantities of by-products which may account for up to 50% of the total fruit weight. The peels are an abundant source of natural flavonoids, and contain higher amount of phenolics compared to the edible portions.In this study, the orange juice industry waste primarily evaluated in terms of total antioxidant capacity and phenolic compounds. For this purpose, CUPRAC method for the total antioxidant capacity and reverse-phase HPLC method for identification and quantitation of phenolic compounds were used. Total antioxidant capacity of orange juice industry waste extract methanol:water phase was obtained as 78.1±3.0 µmol trolox g-1 dry weight, of acetone phase was obtained 2.0±0.1 mmol trolox g-1 dry weight. Mainly phenolic compounds, naringin and hesperidin were determined by HPLC as naringin 0.144±0.012 mg g-1 dry weight and hesperidin 0.177±0.013 mg g-1 dry weight.Separation (preconcentration) studies of naringin and hesperidin from the other compounds with small quantities and also each other were aimed to carry out on commercial DPA-6S SPE cartridges and MIPs prepared by various monomers and ratios. Naringin and hesperidin were separated from each other highly while were completely separated from other compounds with SPE cartridges. Because of only two of synthesized eight MIPs had low adsorption capacity, separation studies weren?t done with MIPs.