Biga-Çan ilçeleri dolayının jeolojisi ve erken senozoyik birimlerinin paleontolojisi
Geology of the area around Biga and Çan (Çanakkale), and paleontology of the early cenozoic units
  1. Tez No: 325657
  2. Yazar: SERDAR AKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ELMAS., PROF. DR. İZVER ÖZKAR ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnceleme alanı, Sakarya Zonu'nun batı ucuna yakın bir alanda yer almaktadır. Paleotetis ile ilişkili olarak gelişip Triyas sonu kapanan Karakaya Kenar Havzasına ait birimler, inceleme alanının temelini oluşturmaktadır. Güneydeki ?zmir-Ankara-Erzincan Okyanusu'nun kuzeyindeki pasif kıta kenarındaki sedimantasyonun ürünleri olarak kabul edilen transgresif istifin Üst Jura-Alt Kretase yaşlı sığ denizel kesimleri, bu temeli örten ilk örtü birimini oluşturmaktadır. Daha üstte yer alan Balıkkaya formasyonu, Geç Kretase'nin sonlarından itibaren Orta Eosen'e kadar hüküm süren pelajik bir ortamın varlığını işaret eder. Bu pelajik ortam sıkça tektonizma tarafından denetlenmiştir. Birimin oluşumunu doğudan denetleyen tektonizma, günümüzde Biga Çayı boyunca uzanan Kuzey Anadolu Fayı'nın bir kolu ile yeniden aktif olmuştur. Balıkkaya formasyonunu kesen granitik birimlerden (Asartepe graniti), U-Pb yöntemi ile 47 my (Erken Lütesiyen) yaşı elde edilmiştir. Birimi üzerleyen Sarıkaya volkanitlerinin yaşı ise 31 my (Erken Oligosen) olarak tesbit edilmiştir. Jeokimyasal analiz sonucunda, Asartepe granitinin Neotetis Okyanusu'nun kuzey kolunun, kuzeydeki Sakarya Kıtası altına dalıp-batması ile ilişkili ve çarpışma esnası bir plutonizma, Sarıkaya volkanitlerinin ise çarpışma sonrası bir volkanik faaliyetin ürünleri oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Study area is located towards the western edge of the Sakarya Zone. Units of the Karakaya Marginal Basin of the Paleotethys which was closed at the end of the Triassic constitutes the basement rocks of the area. Upper Jurassic-Lower Cretaceous age shallow northern transgressive units of the passive margin of the Izmir-Ankara-Erzincan Ocean that is located to the south of the study area overlie the basement. Up in the sequence, the Balıkkaya formation indicates the existence of a pelagic environment from Late Cretaceous to Middle Eocene. This environment is frequently controlled by tectonism.Tectonism that controlled the formation in the east, is nowdays reactivated by a branch of the North Anatolian Fault that follows the Biga river. Granitic units (The Asartepe granite) that intruded into the Balıkkaya formation yields an age of 47 Ma (Early Lutesian) by the U-Pb method. The overlying Sarıkaya volcanics have an age of 31 Ma (Early Oligocene). Based on geochemical analyses, the Asartepe granites are subduction and syn-collisional related plutonism developed during the subduction of the northern Neotethys Ocean under the Sakarya Continent; the Sarıkaya volcanics is related to the post-collisional volcanic activities