Kurbağa sıçrama algoritması ve gezgin satıcı problemine uygulanması
Shuffled frog leaping algorithm and its application to traveling salesman problem
  1. Tez No: 325662
  2. Yazar: MERT ARMAĞAN ÖLÜÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde pek çok kuruluş için taşıma faaliyetleri ve bu faaliyetlerin ortaya çıkardığı maliyetler önemli bir yer tutmaktadır. Taşıma faaliyeti yürütülürken izlenecek rotaların en kısa yolu verecek şekilde seçilmesi ve böylece hem zaman açısından hem de taşıma maliyeti açısından verimliliğin sağlanması, oldukça önemli kazanımlar sunmaktadır. Çözümü zor problemler sınıfında bulunan gezgin satıcı problemi için, kesin çözüm sağlayan algoritmaların yanı sıra, makul zaman boyutlarında en iyiye yakın çözümler sağlayan sezgisel algoritmalar geliştirilmiştir. Bu çalışmada da literatürde henüz yeni ortaya çıkmış bir sezgisel olan, kurbağa sıçrama algoritması ele alınmış ve uygulama alanı olarak da gezgin satıcı problemi kullanılmıştır. Çalışma süresince, gezgin satıcı problemi için toplam tur maliyetini en küçüklemeyi amaçlayan, kurbağa sıçrama algoritmasının uyarlanmış bir modeli oluşturulmuştur. Kurulan bu model için bilgisayar ortamında bir uygulama hazırlanmış ve bunun için C++ programlama dili kullanılmıştır. Ortaya konulan uygulama çalışması için bir takım testler yürütülmüş ve bu test sonuçları ile kurbağa sıçrama algoritmasına ait önemli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation services and costs of these services holds an important place for most of organizations. Whenever a transportation activity is conducted, choosing the shortest of the routes is cruical because of the transportation cost and time efficiency benefits. Heuristic algorithms are developed for computationally hard-to-solve traveling salesman problem, which provides near-optimal solutions in acceptable time ranges, besides exact algorithms. In this research, a relatively new heuristic algorithm named shuffled frog leaping algorithm is studied and traveling salesman problem is used as the subject to the application. A customized model of shuffled frog leaping algorithm which aims to minimize the tour length for the traveling salesman problem is created within this study. An application for this model is prepared as a computer program using C++ programming language. A number of tests are executed for this shuffled frog leaping algorithm application and notable results are obtained.