Servis tabanlı mimari kullanılarak İstanbul Üniversitesi Erasmus bilgi sisteminin gerçekleştirilmesi
Implementation of Istanbul University Erasmus information system by using service oriented architecture
  1. Tez No: 325663
  2. Yazar: ŞAHİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalı?masında ?stanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik ?li?kiler Kurulu (UA?K) Hayat Boyu Öğrenme/Erasmus Programı giden öğrenci faaliyetlerinin hızlı ve güvenilir olarak yürütülmesini sağlayan bir otomasyon sistemi servis tabanlı yazılım mimarisi kullanılarak tasarlanmı? ve geli?tirilmi?tir.Erasmus hareketliliği kapsamında UA?K tarafından giden öğrenci deği?im süreci ile ilgili i?lemlerin çoğu el ile yapılmaktadır. Tez çalı?ması sonucunda geli?tirilen yazılım ile Erasmus programı ba?vurularının alınması, bir yüksek öğretim programına yerle?tirme, hibelendirme, feregat, belge dökümü, ikili anla?ma i?lemleri, yabancı dil i?lemlerinin tümü yürütülmektedir. Yazılım ile UA?K?da çalı?an personelin i? yüküazalmı? ve verimlilikleri artmı?tır. Bu otomasyon sistemi ile anında raporlama, bilgiye hızlı ula?ım, ar?ivleme, zamandan tasarruf, mekâna ve ki?ilere bağımlılığın azalması sağlanmı?tır. Üniversitemiz bünyesinde bir tez çalı?ması olarak yürütülen otomasyon yazılımı ile üniversitemiz hazır yazılım ve dönemsel güncelleme maliyeti de göz önüne alındığında maddi olarak önemli bir kazanç da sağlamı?tır. Tez kapsamında geli?tirilen ve kullanılan yazılım ayrıca öğrencilere verilen eğitimin kalitesini göstermesi ve kendi kaynaklarımızla üretim yapabilme açısından da önem ta?ımaktadır. Geli?tirilen otomasyon yazılımı güncel teknolojilerden biri olan Servis Tabanlı Mimari (Service Oriented Architecture-SOA) yapısına uygun bir ?ekilde hazırlanmı?tır.Günümüzde birçok i? uygulaması a?ırı bağımlı alt sistemlerden olu?maktadır. Alt sistemlerden birinde yapılacak bir deği?iklik uygulamanın tümünü olumsuz etkileyebilmektedir. Bu kırılgan yapı, deği?en i? gereksinimlerinin kar?ılanmasını ve ileride yapılması muhtemel modifikasyonları zorla?tırmaktadır, bakım maliyetlerinin oldukça yüksek olmasına neden olmaktadır. Tekrar kullanılabilirliğin arttırılması, bakım ve düzenlemelerin kolayla?tırılması için otomasyon yazılımının servis tabanlı mimariye uygun tasarlanması ve geli?tirilmesi uygun görülmü?tür
Özet (Çeviri)
In this thesis, An automated system has been designed and developed by using servicebased architecture to provide fast and reliable execution of student activities, who join Istanbul University International Academic Relations Board (UA?K) Lifelong Learning / Erasmus Programme, activities.Within the scope of Erasmus mobility, outgoing student operations related to exchange process was largely manual.With software application for the Erasmus program that has been developed as a result of this thesis, a higher education program placement, granting, disclaimer, the document dump, a bilateral agreement transactions and all foreign language operations can be carried out. With this software,workload has been reduced and productivity of employees has been increased in UA?K. This system also provides an instant reporting, quick access to information, archiving, time saving ability, reduction in dependence to people and place. With this automation system carried out as dissertation, the university has a significant financial gain considering the cost of the package software and the cost of periodically update.This software also shows the quality of education provided to students, and it is also important in terms of using our own resources to make production.The system has been developed in accordance with Service Oriented Architecture -a modern software technology. Today, many business applications consist of overdependent sub-systems. An amendment to one of the all sub-systems will have a negative impact on the application. This fragile structure makes it diffcult to meet changing bussiness needs and modifications that will be made in the future which leads to very high maintenance costs.In order to increase the reusability, maintenance, and regulations, it is deemed appropriate to develop and design automation system in accordance with service-oriented-architecture