Quality of service enhancement in IP based networks using DiffServ
DiffServ kullanılarak IP tabanlı ağlarda servis kalitesi geliştirme
  1. Tez No: 151283
  2. Yazar: OKAN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMA OKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
DIFFSERV MİMARİSİ İLE IP TABANLI AĞLARDA SERVİS KALİTESİ GELİŞTİRME ÖZET Bu çalışmada Ayran Gözeten Servis (DiffServ) mimarisi ile İP tabanlı ağlarda servis kalitesi geliştirme tartışılmıştır. Son on-on beş yılda İP tabanlı ağlarda bir servis kalitesinden bahsetmek mümkün değildi. İnternet'te bugün de desteklenen tek servis türü Elden Gelenin En İyisi (Best Effort) adı verilen servis türüdür. Bu serviste, ağ, paketleri hedeflerine herhangi bir garanti ya da özel kaynak ayrımı yapmaksızın ulaştırır. Başka bir deyişle, paketler herhangi bir zaman ya da paket kaybı açısından garanti verilmeksizin, mümkün olan en hızlı ve en verimli şekilde yönlendirilirler. Best-Effort servisinde uç düğümler tıkanıklık ve hata denetimi bakımından daha karmaşık bir yapıdadır, böylece ağ düğümleri nispeten daha basit bir yapıdadırlar. Bu durum, İnternet' in büyümesine ölçeklenebilirlik bakımından bir fayda sağlamıştır. Fakat servis isteyen kullanıcı sayısı ağ kapasitesinin üstüne çıktıkça, yeni istekler reddedilmez bunun yerine servis alan mevcut kullanıcıların aldıkları servis kalitesi düşürülür. İnternetin daha ticari bir boyuta ulaşması ve gelişen multimedya gibi uygulamaların ihtiyaç duydukları servis kalitesinin artmasıyla (İnternet telefon ve video uygulamaları gibi) İnternet'te bir servis kalitesi sağlanma ihtiyacı zorunlu bir konuma gelmiştir. Bu zorunluluk, farklı mimarilerin doğmasına yol açmıştır: Bütünleşik Servis (IntServ) ve Ayrım Gözeten Servis (DiffServ) olmak üzere. Integrated Servis (IntServ) IETF tarafından servis kalitesi sağlamak üzere önerilmiş bir mimaridir. Kaynak ayrımı ile karakterize edilir. Uygulamaların ihtiyaç duydukları servis kalitesinin sağlanması için kaynakların önceden atanması varsayımına dayanır. IntServ mimarisi kendi içinde iki alt smfa aynin-: Garantili Servis (Guaranteed Service) ve Kontrollü- Yük Servisi (Controlled-Load Service). Integrated Servis ve RSVP (Resource Reservation Protocol) kaynak ayrımı protokolünün uygulamadaki zorluklan ve ölçeklenebilirlik problemi nedeniyle DiffServ adı verilen yeni bir servis kalitesi sağlayan mimari doğmuştur. DiffServ'ün amacı; her bir akışa garanti vermek yerine ölçeklenebilir farklı servis sınıflan yaratarak bir servis kalitesi sunmaktır. Ölçeklenebilirliğini ise Per-Hop Behaviours (PHB) adı verilen her bir servis sınıfına uygulanacak davranışlan belirleyerek sağlar. DiffServ mimarisi IntServ mimarisi gibi iki alt sınıf tanımlar: Garantili Servis (Guaranteed Service) ve İkincil Servis (Expedited Service). Bu tez çalışmasında bazı DiffServ uygulamalan artı ve eksileriyle ele alınmıştır. Yaptığımız ana çalışma ise Band Genişliği Yöneticili bir DiffServ gerçeklemesidir. Bu çalışmada, üç servis sınıfı kuyruklarda RED algoritması parametreleriyle kontrol edilmektedir. Ağın bandgenişliğini yöneten bir yönetici vardır ve bu yönetici kuyruklardan belli periyodlarla aldığı iletim bilgileriyle ağın durumu hakkında bilgi alır. Böylece yeni istekleri kabul eder ya da red cevabı verir. Bu gerçeklemeler NS2 benzetim ortamında ve C++ programlama dili kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar ve tartışmalar verilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
QUALITY OF SERVICE ENHANCEMENT IN IP BASED NETWORKS USING DIFFSERV SUMMARY In this study, improving Quality of Service (QoS) on the Internet with DiffServ architecture is discussed. Within the past decade, it is certainly not supported for Quality of Service (QoS) over the IP-based Internet. The Internet as it stands today only support one service class called Best-Effort (BE) Service. In this service class the network would make an earnest attempt to deliver packets to their destinations but with no guarantees or special resources allocated for any of the packets. With another words, traffic is processed as quickly as possible but there is no guarantee as to timeliness (i.e., jitter) or actual delivery or even how much can be delivered (i.e., throughput). Best-Effort IP allows the complexity to stay in the end-hosts so the network can remain relatively simple. This scales well as evidenced by the Internet to support its phenomenal growth. As more hosts are connected, network service demands eventually exceeds its capacity, but service is not denied, instead it degrades gracefully. With the rapid transformation of the Internet into a commercial infrastructure, and the increasing needs of applications such as multimedia, IP telephony (two-way applications), demands for Quality of Service (QoS) have rapidly developed. This need was resulted to different architectures: IntServ and DiffServ. Integrated Services (IntServ) is a QoS mechanism proposed by the IETF and is characterised by resource reservation. The assumption is that resources must be explicitly managed in order to meet application requirements. The IntServ architecture proposes two more classes of service: Guaranteed Service and Controlled-Load Service. Due to the difficulties encountered in implementing and deploying the IntServ/RSVP architecture, another QoS mechanism known as Differentiated Services (DiffServ) was proposed. The goal of DiffServ is to give a scalable service discrimination without the need of per-flow state and signaling at every hop or router as in IntServ. The DiffServ architecture achieves its scaling properties by defining a small number of different packet forwarding treatments known as Per-Hop Behaviours (PHB). The DiffServ architecture also proposes two more classes of service like IntServ: Assured Service and Expedited Service. In the study some DiffServ implementations are discussed with their problems and gains. Our main implementation is on a Bandwidth Broker based DiffServ implementation. In this study, BB plays as bandwidth manager role in the topology. In the topology, there are three service classes and all queues send their link state informations (how many packets of each class is sent or dropped) to the BB. And BB manages the QoS resources according to the needs of the sources. This implementation is made on NS2 simulation platform with C++ code. The results obtained and discussions are also given in the thesis.