Osmancık formasyonu delta gelişim modeli ve kumtaşlarının hazne kaya özellikleri : İncilibayır sahası / Trakya
Delta development model of Osmancik formation and reservoir rock properties of sandstones : İncilibayir field / Thrace
- Tez No: 325671
- Danışmanlar: PROF. DR. M.NAMIK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada Trakya Havzası'ndaki İncilibayır Sahası ve yakın çevresindeki kuyularaait kompozit kuyu logları incelenerek; Osmancık Formasyonu'nun yeraltı jeolojisideğerlendirmesinin yapılması, Osmancık Formasyonu içerisindeki 11 adet rezervuarözellikli kumtaşı seviyelerinin petrofiziksel ve hazne kaya özelliklerinin saptanması,Osmancık Formasyonu'nun İncilibayır Sahası içerisindeki konumu ve çökelmeortamının tanımlanması amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda Osmancık Formasyonu'nun litostratigrafik korelasyonu,İncilibayır Sahası içerisinde ve İncilibayır Sahası'na komşu sahalarla yapılarakOsmancık Formasyonu litofasiyes analizi öncesi gerekli veri tabanı tamamlanmıştır.Litofasiyes analizi sonrası hazırlanan izolit-kalınlık haritaları yorumlanarak İncilibayırSahası içerisinde Osmancık Formasyonu'nun çökelme ortamı tanımlanmış, ayrıcaOsmancık Formasyonu istifi 37 alt parasekans dönemine ayrılarak (“A”dan“ZXIV”`ekadar) adlandırılmış, bu dönemlerin üretimi devam eden hidrokarbon rezervuararalıklarıyla ilişkisi sorgulanmıştır. Elan Plus yazılımı İncilibayır Sahası OsmancıkFormasyonu'ndaki her bir rezervuar aralığı için 0,2 metrede bir porozite ve satürasyondeğerleri hesaplamış; bu değerlerin yukarıda adı geçen 11 farklı rezervuar aralığı içinortalaması alınmıştır. Son olarak rezervuarların ortalama porozite-satürasyon değerleri,literatürde bilinen porozite-satürasyon-permeabilite denkleminde kullanılarak 11 farklıortalama porozite-pemeabilite veri ikilisi elde edilmiştir. Bunlara ek olarak rezervuarparametrelerinin İncilibayır Sahası içerisinde mekansal açıdan (1154-1222 m.a)değişimi de sorgulanmıştır.Litofasiyes analizinden elde edilen izolit-kalınlık haritaları yorumlanarak İncilibayırSahasında çökel taşıma yönü Kuzeybatı-Güneydoğu olarak tespit edilmiş, geometrisiortaya çıkarılan çökelme ortamının delta ortamında delta düzlüğünün sonu ve hemendelta önünün başladığı alanda, küçük bir dağıtım kanalı üzerinde, bulunabileceğibelirlenmiştir. Parasekans analizinden elde edilen sonuçlara göre, dönemler içerisindehidrokarbon içerme potansiyeline göre en üretkeninin“F”dönemi olduğu, bunusırasıyla G, H, E parasekanslarının takip ettiği (Tablo 4.5) görülmüştür. İncilibayırSahası'ndaki Osmancık Formasyonu rezervuar kumtaşlarının hazne kaya petrofizikselanaliz sonuçlarına göre, Elan Plus yazılımı ile porozite değerleri: 0.08 ? 0.19 p.u.arasında saptanmıştır. Literatürdeki denklem yardımı ile permeabilite değerleri 0.05 -3.45 mD arasında hesaplanmıştır. Hesaplanan bu rezervuar parametreleri arasında birregresyon analizi yapılmış ve y = 287.7x2 ? 45.86x + 1.859 bağıntısı yüksek birgüvenirlik derecesiyle R2= 0.989 olarak hesaplanmıştır. İncilibayır Sahası içerisindeyaklaşık olarak aynı seviyeler için (1154-1222 m) malzeme taşınma yönü ile paralelolacak şekilde porozite ve permeabilite ve toplam rezervuar kalınlığında, dolayısıyla darezervuar kalitesinde Kuzeybatıdan Güneydoğuya doğru bir artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to conduct a subsurface geological evaluation of TheOsmancık Formation, to determine the petrophysical and reservoir rock properties ofnatural gas producing sandstone levels within The Osmancık Formation and to definethe geographical position and depositional environment of The Osmancık Formationwithin The İncilibayır Field.For this purpose, lithostratigraphic correlation of The Osmancık Formation within Theİncilibayır Field and nearby fields were made. So that the required database for TheOsmancık Formation lithofacies analysis was completed. The isolith and thicknessmaps prepared after lithofacies analysis were interpreted to define depositionalenvironment of The Osmancık Formation in The İncilibayır Field. In addition to that,The Osmancık Formation sequence was imparted to 37 sub-paraseqence intervals(named from A to ZXIV) and their relationship with hydrocarbon production reservoirintervals was questioned. Elan Plus software calculated porosity and saturation valuesfor each reservoir interval for every 0,2 meter. The approximate value of theseparameters for 11 reservoir intervals were obtained to use in porosity-saturationpermeabilityequation. In addition to these, the spatial change of reservoir parameters(in between 854-922 m) within The İncilibayır Field was also questioned.By interpreting the isolith and thickness maps obtained from lithofacies analyses, thesediment transportation direction in The İncilibayır Field was determined as fromNorthwest to Southeast. The depositional environment, with its recovered geometry,was determined to be at the end of a delta plain-just at the beginning of a delta front,on a small distribution channel. According to the results obtained from parasequenceanalysis, parasequence periods were grouped in relation to their hydrocarbon storagepotential. The most hydrocarbon productive parasequences were determined as F, G,H and E parasequences in order. Petrophysical analysis results of hydrocarbonproducing sandstones of The Osmancık Formation within İncilibayır Field wasobtained by Elan Plus software. According to the results, the porosity andpermeability values were calculated in between 0.08?0.19 p.u., 0.05-3.45 mDrespectively. A regression analysis was made in between these reservoir parameters.Related equation y = 287.7x2 ? 45.86x + 1.859 was determined with a high reliabilitydegree of R2= 0.989. Within The İncilibayır Field at depths (1154-1222) an increase inporosity-permeability values, in total reservoir thickness and so in the overall reservoirquality from Northwest to Southeast direction is observed.