Bir semantik web-tabanlı öğrenme yönetim sistemi modeli
A semantic web-based learning management system model
- Tez No: 325674
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Web ortamındaki bilgi artışı, interneti giderek karmaşık bilgi yığını haline getirmiş, bir internet kullanıcısının ilgi duyduğu herhangi bir şeye farklı yöntemlerle ulaşabileceği sistemler ihtiyaç haline gelmiştir. Web 3.0 olarak adlandırılan teknik ve teknolojiler, kullanıcılar arası diyalogları ve bağlılık derecelerini analiz etmenin ötesine geçerek, semantik web teknolojilerine dayalı günümüz internetini üretken kullanmamız için zaman alan bir çok şeyi yeniden düzenleme imkanı vermektedir.Web 2.0 olarak adlandırılan internet devriminde blog, wiki, etiketleme ve sosyal ağlar günümüzde çokça kullanılmaktadır. Bireysel kullanıcılara hitap eden web uygulamalarının artık daha kolay ve daha ?akıllı? olması beklenmektedir. Web 3.0 ya da Semantik (anlamsal) Web teknolojisi ile bilgisayarların okuyup, anlayıp, yorum yapabileceği günlere gelinmiştir. Web tabanlı uzaktan eğitim uygulamalarında, bireylerin bire-bir etkileşim içerisinde oldukları Öğrenme Yönetim Sistemi?nin (ÖYS) (Learning Management System- LMS) de daha etkin kullanılabilmesi için, semantik web teknolojilerine uygun olarak tasarlanması önerilir.Bu tez, semantik web teknikleri ve teknolojilerini tanıtacağından bu alana yabancı kişiler için bir rehber niteliği taşıyacaktır. Bunun da ötesinde, günümüzde gittikçe önem kazanmakta olan uzaktan eğitimde, kullanıcı dostu ÖYS için bir model önerisi içereceğinden dolayı önem taşımaktadır.Bu tez kapsamında, semantik web teknolojisi ve servislerinin ne olduğu ortaya koyulacaktır. Bu teknolojilerin ve servislerin bir ÖYS?ne uyarlanması ile ortaya çıkacak etkin bir ÖYS modeli önerilecektir.
Özet (Çeviri)
The increase in information on the web has caused the internet to become a more and more complex pile of information and has made it necessary for users to use systems to reach the information that they desire. By going beyond analyzing the dialog and connection degree between users, the technique and technologies named Web 3.0 allows us to reorganize many aspects of our internet based on semantic technologies so that it may be used in a more productive manner.In the web revolution called Web 2.0, blogs, wiki, tagging and social connection sites are used quite often. Web aplictions that target individual use are expected to be easier and“smarter”. With the technology of Web 3.0 or Semantic Web computers now come to the point of reading, understanding, and interpreting.It is advised that semantic web technologies can be used in creating web based distant learning so that individuals who are involved one on one with the Learning Management System can use it more productively.This project will act as a guide to those not familiar with semantic web techniques and technologies. Furthermore, it will be important since it will carry a model proposal for Learning Management System, a friend of the ever popular distance learning.Within this project, what semantic web technologies and services are will be presented. These technologies and services with the adaptation of Learning Management System will lead to a vigorous new Learning Management System model suggestion