Elit haltercilerin antropometrik özellikleri, biyomotor yetenekleri, fizyolojik özellikleri ve başarıları arasındaki ilişkilerin araştırılması
  1. Tez No: 32568
  2. Yazar: HASAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, haltercilerde antropometrik özellikler, biyomotor yetenekler ve basan arasındaki ilişkileri araştırmaktı. 50 Elit Türk haltercisi araştırmada denek olarak kullanıldı. Antropometrik, fizyolojik ve biyomotor parametreleri içeren toplam 82 değişken test edildi, ölçüldü ve hesaplandı. Halterde başarıyı belirleyen koparma ve silkme ile ölçülen ve test edilen değişkenler arasında korelasyon katsayıları hesaplandı. Ağırlık gruplarının değişkenler açısından farklılığının tesbit edilmesi için varyans analizi yapıldı. Regresyon analizi sonunda tüm halterciler ve ağırlık gruplarına göre regresyon katsayıları bulundu. Koparma ve silkme için regresyona giren değişkenlerden yararlanılarak formüller çıkarıldı. Sonuçlar başarıyı belirleyen koparma ve silkme ile antropometrik özellikler ve biyomotor yetenekler arasında ilişkinin olduğunu gösterdi. Ağırlık gruplarının birbirlerinden yapısal ve fonksiyonel açıdan farklı olduğu görüldü. Regresyon analizi sonunda, tüm halterciler göz önüne alındığında koparma ve silkmeyi tahmin etmede büst ve boy uzunluğu ile sağ el pençe kuvveti ve dikey sıçrama mesafesinin dominant olduğu sonucuna varıldı. 1. grup haltercilerde vücut ağırlığı, sırt kuvveti, dikey sıçrama mesafesi ve acromi-iliacus değerinin, 3. grup haltercilerde endomorfi değeri ve sağ el pençe kuvvetinin ve 4. grup haltercilerde vücut yağ yüzdesi (VYY), dikey sıçrama mesafesinin ve elin ışık uyaranına tepkisinin koparma ve silkmeyi daha yüksek oranda kestirebildikleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationships between the anthropometric characteristics, biomotor abilities and success in Turkish weightlifters. A total of 50 elite weightlifters served as subjects. 82 variables including anthropometric characteristics, cardio- pulmoner parameters and biomotor abilities were measured, tested and calculated. The correlation coefficient between the variables and the snatch and clean-jerk were examined. The differences between the weight classes were researched by analysis of variance. In order to achieve to estimate the snatch and clean-jerk, for each weight classes, some regression formulas related to the motoric and morphological features were developed. There were significant relationships between the snatch and clean and jerk and the morphological and biomotor variables at the level of 0.05 and 0.01. However it was observed that the weightlifters were different from each other according to the morphological and biomotor characteristics for their weight classes. At the end of regression analysis, to estimate the snatch and clean and jerk, trunk length, height, right hand grip and vertical jump were dominant for all weightlifters. According to the weight classes, body weight, back strength, vertical jump and acromi- iliacus indices for 1st group, endomorphy and right hand grip for 3rd group and percent body fat and vertical jump also were found dominant for 4th group weightlifters.