Elit erkek haltercilerde Columna Vertebralis'in Multidedektör Bilgisayarlı Tomografi görüntülerinin üç boyutlu rekonstrüksiyonu
Three-dimensional reconstruction of the Vertebral Column in elite male powerlifters by Multidetector Computed Tomography images
  1. Tez No: 260668
  2. Yazar: ALPARSLAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sunulan çalışma; elit erkek haltercilerden ve sedanter (kontrol) grubundan multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) ile alınan columna vertebralis kesitlerinden, fotogrametrik yöntemlerle üç boyutlu veri ve modeller elde edilerek, elit haltercilerin ve sedanter grubunun omurga yapısının biyometrik özelliklerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 8 adet elit erkek haltercinin ve 8 adet sedanterin columna vertebralis'i yüksek çözünürlüklü diagnostik MDBT cihazıyla tarandı. Elde edilen 2B'li axial görüntüler DICOM formatında CD'lere aktarıldıktan sonra, içerisinde üç boyutlu modelleme programı olan 3D-Doctor 4.0 yüklü kişisel bilgisayara aktarıldı. 3D-Doctor sayesinde, ilk aşamada 2D'li görüntüler üzerinde yarı-otomatik segmentesyon prosedürü gerçekleştirildi. İkinci aşamada bu prosedürde çıkması muhtemel olan düzensiz noktaların modifiye edilmesi için aynı görüntüler üzerinde interaktif düzeltme rutiniyle manuel segmentasyon yapıldı. Manuel olarak segmente edilmiş görüntüler bloklaştırılıp üst üste bindirildikten sonra ilgili programlar sayesinde üç boyutlu hale getirildi. Tüm ölçümler adı geçen program yardımıyla otomatik olarak hesaplandı ve istatistiki analizler SPSS 15.0 paket programında (SPSS For Windows 2006) t- testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of his study is to present biometrical features of spine structures of elite powerlifters and sedentary men by acquiring three-dimensional data and models using photogrammetric survey from vertebra column sections that derived from elite male powerlifters and sedentary men by using multidetector computed tomography (MDCT). In this study, vertebra columns of eight elit male powerlifters and eight sedentary men were scanned by means of high resolution diagnostic device MDCT. After transferring the obtained 2D axial images to CDs in DICOM format, these images were transmitted to personal computer that has a three dimensional modelling programme, 3D-Doctor 4.0 in the first stage, semi-automatic segmentation procedure was performed on 2D images thanks to 3D-Doctor. During the second stage, manuel segmentation with interactive adjustement was carried out on the same images in order to modify the uneven places that were possible to emerge. After the images mounted manually were configured and overlapped, they were rendered in three dimensional by means of the related programme. All measurements were figured up automatically by means of the aforenamed programme and the statistical analyses were designated by using the t-test in SPSS 15.0 packeged software.