Halterde koparma tekniğinin 3-boyutlu kinematik analizi
3-dimensional kinematic analysis of snatch technique in weightlifting
- Tez No: 225050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmanın amacı elit haltercilerin bir tekrar maksimal bar ağırlığının yüzdelerinde (% 60, % 80, % 100) yaptıkları koparma kaldırışlarının 3 boyutlu kinematiklerini incelemek ve bar ağırlığındaki artışların koparma tekniği üzerindeki biyomekanik etkilerini karşılaştırmaktır.Araştırma Türkiye halter milli takımını oluşturan çeşitli kategorideki 7 sporcu üzerinde yapılmıştır. Ölçümler milli takım kampı sırasında sporcuların yarışmaya hazırlık periyodunun başlangıcında gerçekleştirilmiştir. Vücut üyeleri ve bar hareketinin 3 boyutlu kinematik analizinde APAS yazılımı (Ariel Performance Analysis System, San Diego, USA) kullanılmıştır. Kaldırışların kinematikleri ve haltercilerin kaldırış sırasında yaptığı toplam iş ve toplam güç çıktıları 0.05 anlamlılık düzeyinde tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi (ANOVA) ve Benforroni testi kullanılarak karşılaştırılmıştır.Analizler sonucunda haltercilerin 1. çekiş iş, toplam dikey iş, toplam VAM iş, 2.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine 3 dimensional kinematics of snatch lifting of elite weightlifters at one repetition maximal barbell weight percentage (% 60, % 80, % 100) and to compare biomechanical effects of increased barbell weights on snatch technique.The study has been done on 7 athletes in various categories of Turkey Weightlifting National Team. The measurements have been achieved during national team camp at the beginning of preparation to competition. APAS software (Ariel Performance Analysis System, San Diego, USA) has been used at the 3 dimensional analyze the movements of body segments and barbell.