Distinct encoded records join operator for distributed query processing
Dağıtık sorgu işleme için ayrı kodlanmış kayıtlar birleştirme işletmeni
- Tez No: 325701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde iş ortam ihtiyaçlarından dolayı veriyi farklı konumlara dağıtmak çok popülerdir. Bugünün iş ortamında erişilebilir, güvenilir ve ölçeklendirilebilir veri kritik bir ihtiyaçtır ve dağıtık veri tabanı sistemi bu avantajları sağlar. Dağıtık veri tabanı sisteminde sorgu işlenirken genelde konumlar arası veri transferi gereklidir, eğer konumlar arası bağlantı hızı düşük ise veri transferi en çok zaman alan iş olabilir. Dağıtık sorgu işlemeyi optimize etmek yerel veritabanında sorgu işlemenin optimize edilmesinden farklıdır, geliştirilen çoğu dağıtık sorgu işleme algoritması konumlar arası transfer edilen veriyi azaltmaya odaklanır.Veri tabanında birleştirme işlemi ortak bir birleştirme değeri ile farklı tabloların birleştirilmesidir, eğer birleştirme işlemi yapılan tablolar farklı konumlarda ise bazılarının diğer konumlara transfer edilmesi gerekir. Dağıtık veri tabanı sisteminde birleştirme işlemi optimizasyon algoritmaları, tabloları diğer konuma aktarmadan önce içerdikleri gereksiz verileri tablodan çıkartarak, transfer edilen veri miktarını azaltmaya odaklanır.Bu tez farklı kodlanmış kayıtlar birleştirme işlemi(DERjoin) adında, tablo içerisindeki çift birleştirme değerlerini göz önüne alan ve tabloyu diğer bir konuma göndermeden önce bunları tablodan çıkaran yeni bir dağıtık sorgu işleme tekniği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays distributing data among different locations is very popular due to needs of business environment. In today?s business environment,accessible, reliable, and scalable data is a critical need and distributed database system provides those advantages. It is a need to transfer data between sites while processing query in distributed database system, if the connection speed between sites is low then transmitting data is very time consuming. Optimizing distributed query processing is different from optimizing query processing in local database system. Most of the algorithms generated for distributed query processing focus on reducing the amount of data transferred between sites.Join operation in database system is for combining different tables with a common join attribute value, if the tables that are put in a join operation are at different locations then some of the tables are needed to be transferred to between sites. Join operation optimization algorithms in distributed database system focus on reducing the amount of data transfer by eliminating redundant tuples from relation before transmitting it to the other site.This thesis introduces a new distributed query processing technique named distinct encoded records join operation (DERjoin) which considers duplicated join attributes in a relation and eliminates them before sending the relation to another site.