The association of epstein –barr virus infection with progress of cancer and immune defects
Epsteın–barr virüs enfeksiyonunun bağışıklık sorunları ve kanser gelişimiyle ilişkisi
  1. Tez No: 495386
  2. Yazar: SORAN SHAREEF SABER AL-ZANGANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VIKTOR NEDZVETSKYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Epstein-Barr (EBV) virüsü doğrudan karsinogenezle ilişkilendirilen ilk insan virüsüdür. Dünyada insan populasyonunun % 90'ını enfekte eden bir virüstür. EBV herpes virus ailesindendir. EBV infeksiyonları hem litik hem de uzun süren latent enfeksiyon oluşturmaktadır. EBV virüsü B lenfositlerin dahil olduğu bağışıklık mekanizmasından kaçar ve sinyal yolağını kontrol eder. EBV yayılması ile alakalı önemli bir teşhis bağışıklık hücrelerinin özellikle doğal öldürücü hücrelerinin reaksiyon göstermesidir. Bu çalışmanın amacı bağışıklık tepkisinin bozulmasını arttıran moleküler mekanizmaların karsinojenezle arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada EBV infeksiyonu ile kanser gelişimi ve bağışıklık sorunları arasındaki ilişkiyi belirlemek için hastalardan alınan kan örnekleri kullanılmıştır. Örnekler Süleymani şehrinde yaşayan kanser hastalarından Hiwa hastanesinden toplanmıştır. Nazofarinks, gastric ve göğüs kanseri hastalarından toplamda otuz tane limfosit ve monosit örnekleri elde edilmiştir. Sağlıklı bireylerden alınan örnekler kontrol olarak kullanılmıştır. EBV ve checked EBV- encoded kodlama yapmayan RNA varlığını belirlemek için standart PCR ve real-time PCR (RT-PCR) yöntemleri kullanılmıştır. Western blotlama ile CD56 ekspresyonunu ve tüm kan sayımını göstermek için CD56 antikoru kullanılmıştır. PCR analiz sonuçları ile elde edilen sonuçlar, bireylerin % 90'dan fazlasının EBV enfeksiyonu açısından pozitif olduğunu göstermiştir. Üstelik bu sonuçlar, hastalarda nazofaringal karsinom (% 60), gastrik karsinom (% 50) ve meme kanserinde (% 35) latent enfeksiyon onkogeninin (EBER-2) pozitifliğinin sırasıyla gösterildiğini ortaya koymuştur. Western blotlama sonuçları, hasta gruplarının lökositlerindeki CD56 içeriğinin artmasının, kontrol numunelerine kıyasla meme kanseri (% 82), nazofaringal karsinom (% 39) ve gastrik karsinomanın (% 45) var olduğunu gösterdi. HBC (% 26), WBC (% 15), MPV (% 10), lenfositler (% 50) ve Granülositler (% 20) ile hastaların % 80'den fazlasının bir sonraki Tam kan sayımı parametrelerinde azalma olduğunu gösteren kan hücrelerinin analizi Elde edilen sonuçlar, EBV enfeksiyonu ile kanserojenez arasında, özellikle de nazofarengeal karsinom ve gastrik karsinomun incelenen örnekleri için farklı kanser tipleri arasında ilişki olduğunu gösterdi. Çalışılan hasta grublarında EBER-2 onkogeninde her iki karsinoma türünde de % 50 oranında daha fazla pozitif sonuç elde edildi.
Özet (Çeviri)
Epstein-Barr virus was the first human virus to be directly implicated in carcinogenesis. It infects more than 90% of the world's human population. EBV is a member of the herpes virus family. EBV infection forms both a lytic or long-term latent infection. EBV escapes from immunologic mechanism with infection of B-lymphocytes and control different signaling pathways. The important data on prognosis EBV expansion is immune cells response, especially natural killer (NK) cells. The aim of this study is an elucidation of molecular mechanisms that induce the disturbance of immune response and cancerogenesis.The study to establish relation between the association of Epstein-Barr virus infection and the progress of cancer and immune defects performed with using the samples of blood patients. The samples were collected in the Hiwa hospital specialized for cancer disease in Sulaymaniyah city during the period from springtime-summer 2016. Thirty samples of lymphocytes and monocytes were collected from blood of patients with nasopharyngeal carcinoma, gastric carcinoma and breast cancer. Ten subjects that were age and gender matched with study groups as healthy control were used. Both standard PCR and Real-time PCR (RT-PCR) were used to detect presence of EBV and checked EBV-encoded noncoding RNA as a functional backup of viral oncogene depending on conventional method. Western blot method was used for determination antibody against CD56 and complete blood count (CBC) for disorder characteristics. Obtained with PCR analyses results shown that more than 90% of the individuals were identified as a positive result of EBV infection. Moreover, these results demonstrated that positivity of Latent infection gene (EBER-2) oncogene in nasopharyngeal carcinoma (60%), gastric carcinoma (50%) and breast cancer (35%) in patients respectively. The results western blot shown the increasing of CD56 content in leukocytes of the patient groups have breast cancer (82%), gastric carcinoma (45%) and nasopharyngeal carcinoma (39%) compared with control samples. The analysis of blood cells evident that more than 80% of the patients have a decrease for next CBC parameters HGB (26%), WBC (15%), MPV (10%), Lymphocytes (50%) and Granulocytes (20%) related with control. Presented results let assume the association between EBV infection and cancer genesis for distinct types of cancer, especially, for studied samples of nasopharyngeal carcinoma and gastric carcinoma. There determined for both carcinomas about 50% and more positive results for EBER-2 oncogene in studied cohort of patients