Pseudo residual - free bubble functions for the stabilization of convection - diffusion - reaction problems
Konveksiyon - difüzyon - reaksiyon problemlerinin stabilizasyonu için hemen hemen kalansız fonksiyonlar
  1. Tez No: 325717
  2. Yazar: ADEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY PASHAEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Konveksiyon - dif¨uzyon - reaksiyon problemleri c¸ ¨oz¨um¨un aniden de?gis¸ti?gi daralanlar ic¸erebilirler. Standard Galerkin metodu makul ayrıs¸tırmalarda bu t¨ur problemler ic¸in ?ziksel olmayan salınımlar ¨ureterek c¸alıs¸mayabilir. Residual - Free Bubbles(RFB) metodu bu durumu c¸ ¨ozen stabilize edilmis¸ bir metotdur, ama RFB fonksiyonlarınıbazı ¨ozel durumlar haric¸ elde etmek zordur. Bu y¨uzden RFB fonksiyonlarına ucuz birs¸ekilde yaklas¸ımlar sa?glayan sayısal algoritmalar ¨onemlidir. Bu tezde RFB metodunadayanan bir boyutta ve iki boyutta hem dura?gan hemde dura?gan olmayan konveksiyon -dif¨uzyon - reaksiyon problemleri ic¸in ¨ozellikle dif¨uzyon katsayısının k¨uc¸ ¨uk oldu?gu durumlar ic¸in c¸alıs¸an bir stabilizasyon tekni?gini inceleyece?giz. RFB fonksiyonlarını aynıkaliteyi g¨osteren kolay elde edilir ama etkili yaklas¸ımları ile yer de?gis¸tirece?giz. Metodubas¸ka stabilize edilmis¸ metodlar ile kıyaslayaca?gız
Özet (Çeviri)
Convection - diffusion - reaction problems may contain thin regions in which thesolution varies abruptly. The plain Galerkin method may not work for such problemson reasonable discretizations, producing non-physical oscillations. The Residual - FreeBubbles (RFB) can assure stabilized methods, but they are usually dif?cult to compute,unless in special limit cases. Therefore it is important to devise numerical algorithms thatprovide cheap approximations to the RFB functions, contributing a good stabilizing effectto the numerical method overall. In my thesis we will examine a stabilization technique,based on the RFB method and particularly designed to treat the most interesting case ofsmall diffusion in one and two space dimensions for both steady and unsteady convection- diffusion - reaction problems. We replace the RFB functions by their cheap, but ef?cientapproximations which retain the same qualitative behavior. We compare the method withother stabilized methods.