Stabilized finite element methods for time dependent convection diffusion equations
Zamana bağlı konveksiyon difüzyon denklemleri için kararlı sonlu elemanlar yöntemleri
  1. Tez No: 320701
  2. Yazar: ONUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TANOĞLU, PROF. DR. ALİ İHSAN NESLİTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde hem durağan hemde durağan olmayan konveksiyon difüzyon denklemleri için zenginleştirilmiş sonlu elemanlar yöntemleri verildi. Durağan olmayan problemler için“method of lines”tekniği ele alınıp denklemin önce uzaysal kısmı ayrıklaştırılıp sona zamansal ayrıklaştırması ortaya çıkan adi differansiyel denklem sistemine uygulandı. Zamandaki ayrıklaştırma için genelleştirilmiş Euler sonlu fark şeması kullanılırken uzaysal ayrıklaştırma için“streamline upwind Petrov-Galerkin”(SUPG),“residual free bubble”(RFB) ve daha güncel olan“multiscale”(MS) ile RFB ve MS in özel bir kombinasyonu olan MIX motodları incelendi. Özellikle iki boyutlu problemlerde RFB ve MS algoritmaları için her bir eleman içinde orjinal durağan differansiyel denklem kadar karmaşık bir denlem çözme gerekliliği bu algoritmaları oldukça kullanışsız yapmaktadır. Fakat“pseudo”yaklaşım tekniği sayesinde eleman içinde sadece bir kaç nokta kullanarak bu denklemlerin etkili ve pratik yaklaşık çözümleri elde edilebildi. Daha sonra bu metodların ve genelleştirilmiş Euler şemasının uygun bir kombinasyon formülü verilerek durağan olmayan denklemler için bir adaptasyon sağlanmış oldu. Üçgensel ağ üzerinde parçalı sürekli doğrusal baz fonksiyonları için SUPG metodu incelendi. Bu sayede, etkili bir SUPG stabilizasyon parametresi RFB metodu kullanılarak elde edildi. SUPG için stabilite ve yakınsama analizleri ayrıca incelenip, Burman'ın durağan olmayan salt konveksiyon denklemi için önerdiği analiz tekniği burada konveksiyon difüzyon denklemi için genelleştirildi. Ayrıca yeni bir operatör ayırma stratejisi linear olmayan reaksiyon terimi içeren taşınım denklemi için önerildi. Bunun sonucu olarak bir tanesi SUPG methodu kullanılarak yaklaşık olarak çözülebilen diğeri ise analitik olarak çözülebilen iki alt probleme ulaşıldi. Son olarak metodumuzun etkinliği sayısal deneylerle gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, enriched finite element methods are presented for both steady and unsteady convection diffusion equations. For the unsteady case, we follow the method of lines approach that consists of first discretizing in space and then use some time integrator to solve the resulting system of ordinary differential equation. Discretization in time is performed by the generalized Euler finite difference scheme, while for the space discretization the streamline upwind Petrov-Galerkin (SUPG), the Residual free bubble (RFB), the more recent multiscale (MS) and specific combination of RFB with MS (MIX) methods are considered. To apply the RFB and the MS methods, the steady local problem, which is as complicated as the original steady equation, should be solved in each element. That requirement makes these methods quite expensive especially for two dimensional problems. In order to overcome that drawback the pseudo approximation techniques, which employ only a few nodes in each element, are used. Next, for the unsteady problem a proper adaptation recipe, including these approximations combined with the generalized Euler time discretization, is described. For piecewise linear finite element discretization on triangular grid, the SUPG method is used. Then we derive an efficient stability parameter by examining the relation of the RFB and the SUPG methods. Stability and convergence analysis of the SUPG method applied to the unsteady problem is obtained by extending the Burman's analysis techniques for the pure convection problem. We also suggest a novel operator splitting strategy for the transport equations with nonlinear reaction term. As a result two subproblems are obtained. One of which we may apply using the SUPG stabilization while the other equation can be solved analytically. Lastly, numerical experiments are presented to illustrate the good performance of the method.