Design and tests of a geothermal dryer and determination of quality parameters of dried product
Bir jeotermal kurutucusunun tasarımı ve testleri ile kurutulmuş ürünün kalite parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 325719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KOREL, PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇEN AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kurutma, ürünün iç kısmı, yüzeyi ve onu çevreleyen ortam arasında meydana gelen ısı ve kütle transferi olup, ürünün depolama ömrünü artırmak ve taşıma maliyetini azaltmakiçin kullanılan bir yöntemdir. Zeytin yaprağı, genellikle kullanımından önce kurutulan ve asırlardır tedavi amacı ile kullanılan bir bitkidir. Jeotermal enerji gibi, yenilenebilir enerji kaynakları kurutma işleminde ısı kaynağı olarak kullanılabilir. Türkiye?de mevcut olan jeotermal kaynaklar, kurutma işleminde kullanılmak için uygun bir potansiyele sahiptir.Bu tez çalışmasında,kabintipi jeotermal kurutucusun imalatı yapılarak, Balçova-Narlıdere jeotermal sahasına yerleştirilmiştir. Sıcaklık ve hava hızı gibi etkin kuruma parametrelerinin, zeytin yaprağının kuruma kinetiği vekurutulmuş zeytin yapraklarının (antioksidan ve fenolik madde) gibi kalite parametreleri üzerindeki etkilerini incelemek amacı ile (40, 50 ve 60 °C) hava sıcaklıklarında ve (0,5, 1,1,5 m/s) hava hızlarında deneyler gerçekleştirilmiştir.Deneyler sırasında, hava sıcakılığı, bağıl nemi ve hava hızı ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Daha sonra, ölçülen değerler kullanılarak kuruma süresi, kuruma hızı, boyutsuz nem oranı, efektif diffüzivite belirlenmiş ve ince tabaka modelleri kullanılarak boyutsuz nem oranı modellenmiştir. Antioksidan ve fenolik madde gibi kalite parametreleri, spektrometrik teknik ile belirlenmiştir. Enerji ve exerji yöntemleri kullanılarak kurutucunun performansı incelenmiştir. 240-555dakika (4 -10) saat ile, açık havada güneş altında kurutmaya göre oldukça kısa bir kurutma süresi gözlemlenmişir.Minimum antioksidan ve fenolik madde kaybını veren optimum kuruma havası sıcaklığı cevap yüzey yöntemi kullanılarak 50 °C ve 1 m/s bulunmuştur. Enerji kullanımı 0,3316 kW ve enerji kullanım oranı havanın sirküle edildiği durumda % 50,36, edilmediği durumda ise % 7,96 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Drying which is a heat and mass transfer process between the product surfaceand its surrounding medium and within the product is practised to enhance the storage life and reduce transportation costs of products.Olive leaves are the plants which have been used for medicinal purposes are often dried before use. Renewable energy sources such as geothermal energy can be used in drying processes as heat sourcebesides fossil fuels.The temperature and the thermal potential of geothermal resources in Turkey is high enough to be used in drying process.In this thesis,a geothermalcabinet typedrier was constructed and placed in Balcova-Narlidere geothermal field. To be able to determine drying parameters (temperature and velocity) and whose effects on drying kinetics of olive leaves and on the quality parameters of dried olive leaves (antioxidant content and phenolic content), drying experiments were carried outat three different air temperatures (40, 50 and 60°C) and at three air velocities (0.5, 1, 1.5 m/s). During the experiments temperature, relative humidity and velocity of dryingair was measured and recorded. Then, using the measured data drying time, drying rate, moisture ratio and effective diffusivity was determined and moisture ratio was modelled using thin-layer models. The quality parameters which are total antioxidant activity and total phenolic contentwere determined using spectrophotometric techniques. To evaluate the performance of the dryer, energy and exergy analyses were conducted. The drying time was determined as 240 ?555 min. (4 ?10) hour which is quite short comparing with open air sun drying. Optimum drying air temperature and velocity which gives the minimum total phenolic content and antioxidant loss value were determined by response surface methodology as 50 °C and 1 m/s, respectively. The energy utilization was found 0.3316 kW and the energy utilization ratios were found 50.36% and 7.96% for the case at drying air is re-circulated and the case at drying air was no re-circulated, respectively