Yönetimde yetki ve sorumluluk denkliği ilkesi açısından beden eğitimi öğretmenliği
- Tez No: 32572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLİM BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
126 ÖZET Mili Eğitimin amaçlarından birisi, öğrencilere iyi eğitim olanak ları sunarak, onların çağın ve toplumun istediği düzeyde yetişmelerini sağlamaktır. Bu amacın gerçekleştirilmesinde beden eğitimi hizmetlerinin büyük payı vardır. Beden eğitimi hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütüle bilmesi için ise birçok faktörün yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu faktörleri hangi açıdan ele alırsak alalım, yönetimsel açıdan yetki ve sorumlulukla ilgili hususlar beden eğitimi hizmetinin sunulmasında önem li bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, hizmetleri olumsuz olarak etkileyen en önemli faktörler den, beden eğitimi öğretmeninin“yetki ve sorumluluğu'' ile bu yetki ve sorumluluğunun ”denkliği“ çalışmanın kapsamını oluşturmuştur. Konu yönetimde ”yetki ve sorumluluk denkliği" ilkesi açısından ele alınmış ve; 1. Beden eğitimi öğretmeninin yetki ve sorumlulukları ve 2. Beden eğitimi öğretmeninin yetki ve sorumlulukları arasındaki denklik konuları, İlgili kanun ve yönetmeliklere dayalı olarak belirtilmeye çalışıl mıştır.
Özet (Çeviri)
127 SUMMARY The main purpose of public education is the supply perfect education priviliges to the students and to train them as such to fulfill the requirements of a modern society. The body training programmes play very important role in achieving this purpose. In order to perform body training programmes efficiently, a number of factors related to this have to be statisfied. In whatever way these factors are dealt with, problems related to administrative authority and responsibility become on important obstacle in performing the body training programmes. The most important factors, such as the responsibility and authority of a body training teacher and the balance between them are therefore studied. In this study, the subject is examined with respect to the principle of“responsibility and authority balance”. Following items are defined by presenting the laws and regulations about the duties of a body training teacher : 1. The responsibilities and the authority of body training teacher. 2. The balance between the responsibility and the authority of body training teacher.