Yüksek Performanslı Kumaşların Mekanik Özelliklerinin Kumaş Kullanım Performansına Ve Kumaşın Tuşesine Olan Etkilerinin Araştırılması
A research for evaluating effects use performance of fabric and hand of fabric mechanical properties of high-performance
- Tez No: 325733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte teknik tekstil ürünlerine olan beklentiler de artmaktadır. Tekstil endüstrisinin teknolojik ilerlemeleriyle birlikte, yüksek performanslı koruyucu kumaşlar ve ürünlere olan talebinin artması ve kullanım alanlarının genişlemesi sonucunda, koruyucu özelliklerinin yanında sağlam olmaları ve konforlu olmaları da kullanıcılar tarafından beklenmektedir.Tüketiciler, kumaşları ve giysileri satın alırlarken, kumaşa dokunarak değerlendirme yapmaktadırlar. Kişisel ve hızlı olan bu yöntemin karar verme şeklinin sübjektif olması sonucunda, farklı kalite varyasyonlarına neden olmaktadırlar. Bu sebeple tutum (tuşe) açısından birbirlerine benzer özelliklerde kumaşları üretilebilmek için sübjektif değerlendirmelerle birlikte objektif ölçümlerden elde edilen sonuçlarla da desteklenmesi ve standart sonuçların sağlanması gerekmektedir.Bu çalışmada ülkemizde genel olarak üzerinde fazla çalışmaya rastlanmayan, kumaşların tuşe özellikleriyle ilgili KES-F testleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca yüksek performanslı ve alev iticilik özellikleriyle de üretilen ve kullanılan Aramid ve ViscoseFR liflerinden dokunmuş numune kumaşların temasla ısı transferi, kopma mukavemeti ve yırtılma mukavemeti özellikleri de test edilmiştir. Kısacası yüksek performanslı kumaşların mekaniksel özelliklerinin kullanım performansına ve kumaş tuşe özelliklerine olan etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expectations that of developing technology with the technical textile products is also increasing. Textile industry, along with the advances of technology, high-performance protective fabrics and products as a result of the increased demand for and use of expansion of areas, they are sturdy and comfortable addition to their protective properties are expected by the users.Consumers In their purchase fabrics and clothes, fabric touching the evaluation being present. Shape of the personal and subjective decision making of this method is faster as a result cause a different quality variations. For this reason, subjective evaluations to be produced fabrics with similar characteristics to each other terms hand of fabric with the objective to be supported by the results of the measurements and results of the standard must be met.This study, further work on in our country, in general, examination of the properties of fabrics KES-F tests were focused on. Addition produced and used in high-performance, flame-repellent properties of the sample fabrics woven from aramid fibers and ViscoseFR contact heat transfer, tensile strength and tear strength properties were tested. In short, high-performance fabrics and fabric hand of fabric characteristics of the performance of the effects of mechanical properties was investigated with use.