Doğal içerikli dokusuz yüzey ıslak mendillerin performans özelliklerinin karşılaştırılması
Performance comparison of nonwoven wet wipes including natural-based ingredients
- Tez No: 410828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAPLAN, DOÇ. DR. SEYHAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında farklı gramaj ve hammaddelere (selüloz ve poliester kombinasyonları) sahip dokusuz yüzey ıslak mendil kumaşlarına, koruyucu içermeyen doğal içerikli ıslatıcılar (gülsuyu, ve zeytinyağının farklı bileşenlerle kombinasyonları) spreylenerek elde edilen ıslak mendillerin performans özellikleri incelenmiştir. Türkiye ve Bölgemiz için önemli doğal kaynaklar olan gülsuyu ve zeytinyağı saf halde ve sodyum alginatın taşıyıcılığında sırasıyla geraniol ve sinamaldehit içerikli olmak üzere kumaşlara uygulanmıştır. Çalışmada, ıslak mendilin antibakteriyel performansının ve bu performansın kalıcılık süresinin değiştirilmesi amacıyla kalsiyum klorür uygulaması da gerçekleştirilmiştir. Tüm bu uygulamalar, farklı özelliklerdeki sıvıların dokusuz yüzeyleri ıslatmaları, sıvıların yapıda homojen bir şekilde ve belirli bir raf ömrü boyunca kalmaları açılarından incelenmiştir. Sıvı transfer ve performans özelliklerinin incelenmesi amacıyla standart fiziksel ve mekanik testlerin yanı sıra; sıvı absorbsiyon, transfer testleri (damla testi, absorbsiyon kapasitesi, batma testi), Sıvı Yönetimi Test Cihazı ile elde edilen kumaşların farklı yönlerdeki sıvı transfer davranışları, kuruma ve raf ömrü testleri ile incelenmiştir. Ayrıca antibakteriyel aktivite testleri ile ürünler için tüketici tercihlerini belirlemeye yönelik subjektif değerlendirmeler de gerçekleştirilmiştir. Ölçülen objektif ve subjektif parametreler aralarındaki ilişkilere de dayalı olarak, seçilen bebek ve cilt bakımı son kullanım alanları için en uygun kumaş ve ıslatıcılar konularında sonuçlar ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, absorbsiyon kapasitesi en düşük olan ve içerisinde selüloz bulundurmayan %100 poliester kumaşın ıslak mendil performansı açısından diğer kumaşlara kıyasla daha düşük tercih edilebilirliği tespit edilmiştir. Gerek ıslak haldeki mukavemeti, gerekse tüm sıvı transfer parametrelerindeki ve subjektif değerlendirmelerdeki yüksek performansına dayalı olarak fonksiyonel bir mendilde Tencel'in hammadde olarak yer almasının iyi sonuçlar verdiği, belirli oranda poliester içeriğinin performansta düşüşe neden olmadığı tespit edilmiştir. Mukavemet, lif oryantasyonu ve sıvı transfer davranışları aralarında tespit edilen anlamlı ilişkilere dayalı olarak, kumaşın başta gramajı ve hammaddesi olmak üzere lif yerleşiminin de mekanik özelliklerde olduğu gibi sıvı transfer özelliklerini de etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance analyses of wet wipes consisting of nonwoven fabrics having different materials (cellulose and polyester combinations),weights and natural based liquid contents (combinations of rose water and olive oil with different functional components). Wet wipes were produced by spraying solvents including mainly rose water and olive oil which are important products of Turkey. Rose water and olive oil were combined with sodium alginate to keep geraniol and cinnamaldehyde within the structure to enable controlled and extended antibacterial activities of the wet wipe solutions. Calcium chloride was included in some of the applications to control and change the duration of antibacterial activity. All the applied liquids were investigated in case of their liquid transfer characteristics to enable homogenious distribution and sufficient shelf lives with nonwoven fabrics having different materials. Besides standard physical and mechanical fabric tests, liquid absorption and transfer tests (drop, absorption capacity, absorption time), Moisture Management Test Parameters, drying and shelf life tests, antibacterial activity tests and subjective evaluations were carried out to determine real life performances of the produced wet wipes. Results were put forward about optimum solution and fabric combinations for functional wet wipes according to relationships between objective and subjective results. According to the results, 100% polyester spunlace fabric had the worst performance in case of liquid absorption characteristics and its performance is not generally suitable for production of wet wipes. Because of its sufficient strength in wet form, better liquid absorption/transfer characteristics and subjective evaluation results, Tencel including nonwoven fabrics may be preferred for wet wipe production. Moreover, certain amount of polyester within the fabric may give sufficient performance for a wet wipe. According to the significant relationships between strength, fibre orientation and liquid transfer characteristics of nonwoven fabrics, it can be concluded that, besides material and weight of fabrics, fiber layout and density of the fabric also affects liquid transfer characteristics besides strength values.