Anızların (buğday sapları) kağıt hamuru ve kağıt üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of stubbles (wheat straws) in pulp and paper production
- Tez No: 325737
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, buğday sapı anızlarından (Triticum aestivum L.) soda-oksijen-sodyumborhidrür yöntemiyle kağıt hamuru ve kağıt üretim koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada, anızlardan sodyum borhidrür (NaBH4) ilaveli Soda-Oksijen yöntemiyle kağıt hamurları üretilmiş ve NaBH4' ün hamur verimi ve elde edilen kağıtların fiziksel ve optik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Optimum pişirme parametrelerini belirlemek için 12 adet pişirme deneyi yapılmıştır.Soda-oksijen yöntemine göre soda-oksijen-sodyum borhidrür yönteminde verim %4.10 daha yüksek tespit edilmiştir. Soda-Oksijen-NaBH4 hamurların ve bunlardan yapılan kağıtların soda-oksijen hamur ve kağıtlarına oranla parlaklığın %7.60, opaklığın %4.21, yırtılma indisinin %5.64 ve patlama indisinin %16.52 daha yüksek olduğu, kopma uzunluğunun %1.14, kappa numarasının %0.77 daha düşük, viskozite ve polimerizasyon derecesinde ise artışların olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak, ilave edilen NaBH4 oranına bağlı olarak elenmiş hamur veriminin, hamur viskozitesinin ve polimerizasyon derecesinin arttığı, kappa numarasının azaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, NaBH4 oranındaki artışa paralel olarak elde edilen kağıtların parlaklık, opaklık, kopma uzunluğu, patlama indisi ve yırtılma indisi değerleri de artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was determinated of pulp and paper production condition with soda-oxygen-sodiumborohydride process from stubbles (Triticum aestivum L.) .NaBH4 modified soda-oxygen pulping were performed by using wheat straws? stubble and the effects of NaBH4 addition on the physical and optical properties of pulps and resultant papers were investigated. In order to determine the optimum cooking parameters, 12 different laboratory experiments were performed.Total pulp yield was increased (%4.10) by NaBH4 addition. Pulp brightness, opacity, breaking length, burst index and tear index of NaBH4 added soda-oxygen pulp were found to be higher than those of soda-oksijen one by about %7.60, %4.21, %16.52 %5.64, respectively. Kappa number and breaking lenght of NaBH4 added soda-oxygen pulp is lower (%0.77,%1.14 respectively) than those of soda-oxygen one by about and also viscosity and degree of polymerization are higher than soda-oxygen pulp.Consequently, it was concluded that, the increasing level of NaBH4 improved the screened pulp yield, pulp viscosity and degree of polymerization, reduced the kappa number. However, the brightness, opacity, breaking length, burst index and tear index of handsheets increased by NaBH4 additions.