Bazı lif bitkileri ve odunlardan modifiye soda-oksijen ve sülfat yöntemleriyle kağıt hamuru ve kağıt üretimi
Pulp and paper production with modified soda-oxygen and sulfate methods from same nonwood plant fibers and woods
  1. Tez No: 325736
  2. Yazar: BARIŞ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, buğday sapları, kendir lifleri, iğne yapraklı ağaçlardan kızılçam ve yapraklı ağaçlardan kavak odunu yongalarından modifiye soda-oksijen ve sülfat kağıt hamuru üretim yöntemleriyle optimum üretim koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada, Buğday saplarından sodyum borhidrür(NaBH4) ilaveli soda-oksijen yöntemi ve kızılçam ve kavak odunu yongarı ve kendir liflerinden sülfat-sodyum borhidrür yöntemiyle kağıt hamurları ve kağıtlar üretilmiş ve NaBH4'ün hamur verimi ve elde edilen kağıtların bazı kimyasal, fiziksel ve optik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Optimum pişirme parametrelerini belirlemek için her bir hammadde için 1 kontrol 9 normal pişirme deneyleri yapılmıştır. İlave edilen NaBH4 oranına bağlı olarak elenmiş hamur veriminin, hamur viskozitesinin ve polimerizasyn derecesinin arttığı, kappa numarasının azaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, NaBH4 oranındaki artışa paralel olarak elde edilen kağıtların parlaklık, opaklık, kopma uzunluğu, patlama indisi ve yırtılma indisi değerleri de artmıştır.Sonuç olarak, soda-oksijen yöntemine göre soda-oksijen-sodyum borhidrür yönteminde buğday sapı hamurlarında verim %6.2, sülfat yöntemine göre sülfat-sodyum borhidrür yönteminde kendir lifi hamurlarında verim %15.66, kızılçam hamurlarında verim %1.6 ve kavak hamurlarında verim %3.41 daha yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was determination of optimal pulp and paper production conditions with modified soda-oxygen and sulfate methods, from wheat straw, hemp (Cannabis sativa L.)bast fibers, red pine (Pinus brutia Ten.) and poplar (Populus nigra L.) wood.In this study, NaBH4 modified soda-oxygen and sulfate pulping was performed by using wheat straw, hemp bast fibers, red pine and poplar wood and the effects of NaBH4 addition on the some chemical properties of pulps, physical and optical properties of resultant papers were investigated. In order to determine the optimum cooking parameters for each of the raw materials, 1 control and 9 normal different cooking experiments were performed. It was noted that the increasing level of NaBH4 improved the screened pulp yield, pulp viscosity and degree of polymerization, reduced the kappa number. However, the brightness, opacity, breaking length, burst index and tear index of handsheets increased by NaBH4 additions.Consequently, total pulp yields were increased in wheat straw (6.2%) NaBH4 added soda-oxygen pulp those of soda-oxygen one by about, hemp bast fibers (15.66%), red pine wood (1.6%) and poplar wood (3.41%) NaBH4 added sulfate pulp those of sulfate one by about.