Kahramanmaraş'ta ceviz(Juglans regia L.)'de virüs enfeksiyonlarının serolojik tanılanması
Serological detection of viruses in walnut (Juglans regia L.) in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 325757
  2. Yazar: ZEKİ CAMUNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma ile Kahramanmaraş ili kapama ve ev bahçelerindeki ceviz ağaçlarında Kiraz yaprak kıvırcıklık virüsü (Cherry leaf roll virus, CLRV) ve Erik beneklenme virüsü (Plum pox virus, PPV) virüslerinin yayılım oranları araştırılmıştır. Yapılan arazi surveylerinde KSÜ Prof. Dr. Nurettin Kaşka Sert Çekirdekli Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi (SEKAMER) ile Dereköy, Bulanık, Kozludere, Küçüknacar köylerindeki ceviz bahçelerinden 417 ağaçtan yaprak örneği alınmıştır. Toplanan örnekler DAS-ELISA yöntemi ile test edilmiştir. Örneklerin 77 tanesinde (%18,46) PPV, 72 tanesinde (%17,26) CLRV ve 12 tanesinde (%2,87) PPV+CLRV karışık enfeksiyonları tespit edilmiştir. PPV için en yüksek enfeksiyon (%39,6) oranı Küçüknacar köyünden alınan örneklerde bulunurken, en düşük enfeksiyon (%1,69) oranı KSÜ SEKAMER ve Dereköy'de tespit edilmiştir. CLRV en fazla (%28,28) Kozludere köyünde, en az ise (% 6,78) KSÜ SEKAMER ve Dereköy'den alınan örneklerde tespit edilmiştir. Karışık enfeksiyonlar Küçüknacar (%10,89) ile KSÜ SEKAMER ve Dereköy (%0,85)'de bulunmuştur. Sonuçların güvenilirliği PCR testleri ile kontrol edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SEROLOGICAL DETECTION OF VIRUSES IN WALNUT (Juglans regia L. ) IN KAHRAMANMARAŞSUMMARYIn this study, the prevalance and severity of Cherry leaf roll virus (CLRV) and Plum pox virus (PPV) was investigated in walnut throughout commercial and home garden trees. Leaf samples were collected from a total of 417 trees from KSÜ Prof. Nurettin Kaşka Stone Fruits Research and Application Centre (SEKAMER), Dereköy, Bulanık, Kozludere, Küçüknacar towns. They were then tested by DAS-ELISA. Around 77 samples were found with PPV (18,46%), 72 with CLRV (17,26%) and 12 with mixed infection (2,87%). PPV was the highest (39,6%) at Küçüknacar town and the lowest (1,69%) at KSÜ SEKAMER and Dereköy. CLRV was mostly found at Kozludere (28,28%) and the least was at KSÜ SEKAMER and Dereköy (6,78%). Mixed infections were only tested at Küçüknacar (10,89%), KSÜ SEKAMER and Dereköy (0,85%). However, the results must be confirmed with PCR tests.