Narda (Punica granatum L.)kaolin uygulamasının meyve çatlamasının azaltılması üzerine etkisi
The effect of kaolın applıcatıon on reducıng frutt crakıng ın Pomegranate (Punica granatum L.)
  1. Tez No: 325758
  2. Yazar: OKTAY İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada kaolin uygulamasının Narda (Punica granutum L.) meyve çatlamasının azaltılmasının üzerine etkisi araştırılmıştır. Kaolin 6 temmuz tarihinden itibaren yaklaşık olarak 2.5 hafta aralıklarla Mayhoş, Tatlı ve Tatlı Mayhoş nar çeşitlerinin ağaçlarına 4 kez uygulanmıştır. Kaolin, ilk iki uygulamada % 5 dozunda, sonraki iki uygulamada ise % 2.5 dozunda ağaçlara çözelti olarak püskürtülmüştür. İnce örtü uygulaması ile ağaçların yeşil aksam, dal, tomurcuk, çiçek ve meyve yüzeylerinin yaz sonuna kadar beyaz renkte ışığı yansıtıcı bir materyal olan kaolin ile iyi bir şekilde kaplanması sağlanmıştır. Tanık ağaçlara kaolin uygulama zamanlarında su püskürtülmüştür. Kaolin uygulamaları sonucunda, ağaç başına düşen toplam meyve ağırlık artışı bakımından Mayhoş çeşidinin % 6.47 ile en yüksek değere sahip olduğu belirlenmiştir. Çeşitler çatlama oranları bakımından değerlendirildiğinde Mayhoş çeşidinde kaolin uygulanan ağaçlarda % 13.3, tanıkta ise % 26.5 çatlama oranı belirlenmiştir. Tatlı çeşidinde kaolin uygulamalarında % 16.9 oranında çatlama gerçekleşirken, tanık ağaçlarda % 31.6 oranında çatlama gerçekleşmiştir. Tatlı Mayhoş çeşidinde ise bu değerler sırasıyla kaolin uygulamalarında % 17.6 ve tanıkta ise % 28.5 olmuştur. Çatlama genişliğinin Mayhoş çeşidinde kaolin uygulanan ağaçlarda 1.1 mm, tanık uygulamada ise 3.9 mm olarak gerçekleştiği, Tatlı çeşidinde kaolin uygulanan ağaçlarda 5.7 mm, tanık uygulamada 10.2 mm ve Tatlı Mayhoş çeşidinde hem kaolin uygulanan ağaçlar hem de tanık ağaçlarda çatlama genişliğinin 5.5 mm olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of kaolin application on reducing the cracking percentages of pomegranate fruits was investigated. Kaolin was applied four times starting at June 6th at 2.5-week intervals on three pomegranate cultivars (Mayhoş, Tatlı and Tatlı Mayhoş). For the first two applications, kaolin was sprayed at a dose of 5 % and the latter applications consisted of a dose of 2.5 %. With the sprayings, the shoots, branches, and surfaces of buds, flowers and fruits of pomegranate were fully covered with a white thin kaolin layer throughout the summer months in order to reflect the sunshine. The control trees were sprayed with water when the kaolin was applied to the experimental trees.The kaolin applications increased the total fruit weight per tree. This increment was highest in Mayhoş cultivar by 6.47 %. In Mayhos cultivar, the fruit cracking rate was 26.5 % in control trees, but in kaolin sprayed trees it was as low as 13.3 %. In Tatlı cultivar, the fruit cracking rate was 31.6 % in control trees, while it was found as 16.9 % in kaolin sprayed trees. Similarly, in Tatlı Mayhoş cultivar, the control trees had the higher percentage of fruit crackings (28.5 %) than that of kaolin sprayed trees (17.6 %). The average width of fruit cracks in the control trees of Mayhoş cultivar was 3.9 mm, but it was only 1.1 mm in the kaolin sprayed trees. Similarly, in Tatlı cultivar the control trees had wider fruit cracks (10.2 mm) than the kaolin sprayed trees (5.7 mm). However in Tatlı Mayhoş cultivar the width of fruit cracks both in control and kaolin sprayed trees was about the same (5.5 mm).