Jeotermal sistemlerde flash buhar ve bınary sistemlerin birlikte kullanımının enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis on geothermal systems of usage of flash vapor and binary systems in conjunction
- Tez No: 325778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, binary ve flash buhar çevrim santrallerinden bahsedilmiş, var olan donanımlar tanıtılmış; sistemin ve donanımlarının termodinamiğin birinci ve ikinci yasalarına göre enerji ve ekserji hesaplama denklemleri gösterilmiştir.Denizli Bereket Enerji Binary Jeotermal Santrali ve Denizli Zorlu Kızıldere Flash Buhar Jeotermal Santrali tanıtılmış, sahaların özellikleri ve santrallerin akış özellikleri ve donanımları hakkında bilgi verilmiştir.Ekserji analizinin amacı jeotermal güç santrallerini tanımlamak ve ekserji kayıplarını hesaplamaktır ayrıca Denizli Bereket Enerji Binary Jeotermal Santrali ve Denizli Zorlu Kızıldere Flash Buhar Jeotermal Santrali'nin birleştirildiği varsayılarak bu doğrultuda ekserji hesaplamaları yapılmıştır. Böylece kayıpların nerelerde yoğunlaştığı, jeotermal sahalara göre ayrı ayrı saptanarak performans artırımı yapılabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this research; Binary and Flash steam cycle power plant has been mentioned, the existing equipments have been introduced, the equations of energy and exergy calculations according to 1st and 2nd Law of thermodynamics of the system and equipments have been showed.Denizli Bereket Energy Binary Geothermal Power Plant and Denizli Zorlu Kızıldere Flash Steam Geothermal Power Plant have been determined and information about the features of the plants and flow specifications and equipments has been given.The main objective of exergy analysis is to determine the geothermal power plants and calculate exergy loss of the system. These two systems have been assumed to be integrated and the calculations have been made following this way. As a result of this whereas the losses condensed have been examined and separately for geothermal plants to increase the performances of the plants.