Measuring the flow of geothermal fluid by orifice plate flowmeter
Jeotermal akışkan debisinin orifis plakalı debimetre ile ölçümü
- Tez No: 783407
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Jeotermal Enerji Santralleri ikili veya çift kademeli sistemler olarak tasarlanmaktadır. Jeotermal Enerji Santralleri çoğunlukla jeotermal akışkanı, akışkan yüzeye ulaştıkça bir seperatör kullanarak ayırır. Jeotermal akışkan üç fazlı buhar, su ve gazlardan oluşmaktadır. Ayırma işleminden sonra tek fazlı jeotermal akışkanın debi ölçümleri çoğunlukla manyetik debimetreler kullanılarak yapılır. Manyetik debimetreler tamamen engelsiz akış ölçümü sağlar. Proses borularının bütünleşik bir parçası gibi kurulur ve eşdeğer boru uzunluğuna benzer bir basınç düşümüne sahiptir (Rosemount, 1995). Yüksek maliyetli cihazlar olmasına rağmen manyetik debimetrelerin Jeotermal Enerji Santrallerinde kullanılmasının ana sebebi bu debimetrelerle çok küçük basınç düşümlerinin yaşanması ve enerji kaybının azaltılmasıdır. Bu çalışmada bazı Jeotermal Santrallerin manyetik debimetrelerde astar deformasyonu ve elektrotların kaplanması gibi ciddi sorunlar yaşandığı gözlemlenmiştir. Astar deformasyonu, manyetik debimetrelerde akış tüpünün yenilenmesine sebep olur ve elektrot kaplama, bakım sırasında zaman kaybına neden olur ve işletme maliyetlerini artırır. Amaç: Bu çalışmada manyetik debimetre yerine işletme, bakım ve yatırım maliyetlerini azaltabilecek orifis plakalı diferansiyel basınç debi ölçüm yönteminin kullanımı gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Yöntem: Orifis plaka ile diferansiyel basınç debi ölçüm yönteminin kullanımını gözlemlemek için, debi hesaplaması için bir orifis plakası tasarlanmıştır. İşletme ve yatırım maliyetleri için boru hattı boyunca enerji kaybı hesaplanmıştır. Ayrıca gözlemlenen akış sonuçlarını doğrulamak için susturucu savak tasarlanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular: 65 °C sıcaklıkta, 8 bar giriş basıncında ve 120 m3/h debide, orifis plakalı debimetreye göre yapılan hesaplamalarda, basınç farkı 0,073 bar'a eşit olmuştur. Sonuç: Bu değerlere göre analiz yapıldığında yıllık maliyet miktarı 220$ olmuştur ki, bu değer diğer debi ölçüm cihazlarına göre daha düşük maliyet miktarı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Geothermal Power Plants are designed as binary or double flush systems. Geothermal Power Plants mostly seperate the geothermal fluid as the fluid reaches to surface by using a seperator. Geothermal fluid is composed of three phases steam, water and gases. After seperation single phase brine flow measurements are mostly done by using magmeters. Magmeters provides completely obstructionless flow metering. Installs like a conventional segment of process piping and has a pressure drop similar to a comparable length of pipe (Rosemount, 1995). Even magmeters are expensive devices for measuring flow, measuring without any pressure drop is the main reason of their use in Geothermal Power Plants. Because pressure drop causes energy loss. In this study, it has been observed that serious problems such as lining deformation and electrode coating are experienced in the measurement magmeters of some Geothermal Power Plants. Liner deformation causes to install a new magmeter flowtube and electrode coating causes time loss during maintenance and increases the operating costs. Aim: In this study, differential pressure flow measurement method with orifice plate was used instead of magmeter, which can reduce operating, maintenance and investment costs. Material and Method: To observe the use of the differential pressure flow measurement method with the orifice plate, an orifice plate is created for flow calculation. Energy loss along the pipeline was calculated for operating and investment costs. In addition, a silencer weir-box was designed to verify the observed flow results and the conclusions were compared. Results: At 65 °C, 8 bar inlet pressure and 120 m3/h flow rate, the pressure difference was equal to 0,073 bar in the calculations made according to the orifice plate flowmeter. Conclusion: When the analysis was made according to these values, the annual cost amount was 220$, which means a lower cost compared to other flow measurement devices.