Türkiye'de İslamcılık söylemi milli görüş'ten AK Parti'ye
Rhetoric of Islamism in Turkey from national vision to Justice and Development Party
  1. Tez No: 325855
  2. Yazar: FATMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Siyasal İslam 1980'lerin ortalarından itibaren, onu oluşturan kesimlerden bir kısmının sağcılıkla ve asıl olarak bu geleneğin dışında ama yörüngesinde yepyeni bir İslami çizginin gelişmesiyle oluşmaya başlamıştır. Tanımlanan Siyasal İslam kavramı İran'da İslami geleneği sahip olabileceği güveninin işaretlerini alan Türkiye'de İslamcılık oluşturan ana gövdede, kendine özgü ve toplumsal iddialara cevap veremeyen İslamcı akımlara eklemlenmeyi ve kendini tanımlamanın en iyi yolu olarak görmüştür.İslamcılık siyasal bir ideolojidir ve İslam'ın hemen hemen bütün formlarının, siyasetin içinde ve dışında niteleyen formlarının bile siyasal çözücülüğünü bilfiil üstlenen bir söylem olmaya yüz tutmuştur. Kente göç edenler beraberlerinde getirdikleri kültürlerini ve değerlerini korumaya çalışmak ve bununla birlikte siyasal toplumsallaşmayla kendilerini temsil ettiklerine inanarak sağ partide bulmuşlardır.Türkiye'de İslamcılık incelemek için Milli Görüş Geleneğine sahip Parti ve bu anlayış üzerinden kendini ifade eden bu durum İslamcılık'ın yeniden yorumlanmasını ve değişmesini beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Political Islam, from the mid-1980s, has started to be formed with the development of a new Islamic movement that includes some rightists which are mainly outside of this tradition but at the same circle. The described term of Political Islam states the Islamic tradition in Iran. The main body of this form of Islam in Turkey has been articulated to some Islamic movements which are sui generis and not reply to societal claims. This articulation is the best way to define Islamism in Turkey.Islamism is a political ideology and almost all forms of Islam have in fact begun to undertake the political disintegration role even if characterized by inside and outside of politics. People who migrate to the city have found themselves as trying to protect the culture and values they bring along and believed that rightist party represents them during the political socialization.The Party of National Opinion tradition reflects the understanding that the reinterpretation of Islam and the change is required in order to understand the consequences of Islam.