Belediyelerde örgüt kültürü araştırması: Selçuklu Belediyesi örneği
Resarch on organizational culture in municipalities: The case of Selçuklu Municipality
  1. Tez No: 325858
  2. Yazar: HİKMET SALAHADDİN GEZİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı genellikle işletmeler üzerinden incelenen örgüt kültürünün ülke nüfusunun büyük bir kısmına hizmet götüren ve toplumun gündelik hayatını derinden etkileyen belediyelerde nasıl şekillendiğini ortaya koymaktır. Araştırmada konuyla ilgili yerli ve yabancı literatür taraması yapıldıktan sonra Selçuklu Belediyesi'nde çalışan memur, işçi ve yöneticilerden oluşan 284 kişi üzerinde anket çalışması uygulanmış ve elde edilen veriler yorumlanarak araştırmanın hipotezleri test edilmiştir.Araştırma kapsamında belediye çalışanlarının ankette yer alan ifadelere katılma oranları ve örgüt kültürü ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmış ve sonuç olarak bir tane anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra örgüt kültürünün alt boyutları ile örgüt kültürü ve alt boyutlarının kendi aralarında anlamlı bir ilişkiye sahip olup olmadığı korelasyon analizi ile incelenmiş ve örgütsel yapının örgüt kültürü ile ilişkisinin diğer alt boyutlara kıyasla daha kuvvetli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims to reveal how the organizational culture which is usually analyzed through business is shaped in the municipalities providing local services to large parts of the country and deeply affect daily life of the society. In this study, after the review of the literature produced about the subject, a survey method is conducted applying 284 people consisting of civil servants, employees and administrators working in Selçuklu Municipality. During the research hypotheses are tested through interpreting the data obtained.Within the scope of this study, the participation rates of municipal employees in the statements of survey and whether there is statistically significant difference between the organizational culture and demographic variables is investigated. This study finds no significant differences. Besides, existence of significant relationship among sub-dimensions of organizational culture, and between organizational culture and its sub-dimensions are examined through correlation analysis. The research concludes that the organizational culture has stronger relationship with the organizational culture compared to the other sub-dimensions.