Malatya ve Elazığ'da çalışan hemşire ve ebelerin ruh sağlığı sorunlarına yönelik tutumları
- Tez No: 32587
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sağlık ocakları, üniversite hastanesi ve ruh hastalıkları hastanesinde çalışan hemşire ve ebelerin ruh hastalan ve ruh hastalıkları ile ilgili tutumları araştırılmıştır. Ruh hastalarıyla ilgili belirlenmiş 13 ifadeden,“çoğu kimsenin aklına”en çok gelebilecek üç tanesinin işaretlenmesi istenmiş daha sonra da bu ifadeler hakkında toplumun“olumlu”,“olumsuz”ve“ne olumlu ne de olumsuz”seçeneklerinden hangisini tercih edecekleri sorulmuştur. Bu şekilde oluşan en çok akla gelen ifadeler listesinde ilk beş ifadeden dördünün olumsuz diye işaretlenmişler arasında, listenin sonunda yer alan beş ifadeden dördünün de olumlu olarak işaretlenenler arasında yer aldığı görülmüştür. Böylece en çok akla gelen ifadelerin olumsuz ifadeler olması gözönüne alınarak çalışmaya katılan hemşire ve ebelerin kendi duygu ve düşüncelerini aktarmış olacakları düşünülmüş ve dolaylı olarak da olsa ruh hastalarıyla ilgili olumsuz tutumları olabileceği sonucuna varılmıştır. Çalışmada ayrıca ruh hastalarının ayaktan takip ve tedavileriyle ilgili olarak da hemşire ve ebelerin çoğunun bu tedavi ve kontrollerin uzmanlar tarafından ve hastanelerde, özellikle de ruh hastalıkları hastanesinde yapılmasını tercih ettikleri, bu konuda temel sağlık hizmetleri çerçevesinde ve sağlık ocağı hekimleri tarafından fazla yapılacak iş olmadığını düşündükleri görülmüştür. Sonuçlar tartışılmış, bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. - 38 -
Özet (Çeviri)
In this study attitudes of nurses (working at three different settings primary health care units, university hospital and mental hospital) towards mental illness and mentally ill have been Investigated. A set of 13 items, most of which are descriptions or features attributed to the mentally ill have been listed and the nurses are asked to choose three of these, as those would come to the minds of most people who think about mentally ill. Then they were also asked to rate these items as the public would regard them“positive”,“negative”and“neither positive nor negative”. It was found that when the list was completed with the most frequently selected Item being at the top of the list, the four of the first five were features valued as“negative”and again four of the five least selected, valued as“positive”, which was considered as an indirect method to show that the nurses projected their own negative attitudes towards mentally ill by thinking that the features coming to the minds of most people were considered negative by themselves as well. It was also found that most of the nurses had the tendency to prefer mentally ill being treated and cared after at the mental hospitals or by specialists rather than at primary health care premisls and by practitioners. Results have been discussed and some recommendations made in the light of the findings. - 39 -