Halkla ilişkiler çalışanlarının mobbing ile mücadelesinde sendikaların rolü ve önemi: Elazığ, Malatya ve Şanlıurfa örneği
The role and importance of unions in struggle of public relations workers with mobbing: the sample of Elazığ, Malatya and Şanlıurfa
- Tez No: 479409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, hastane ve belediyelerdeki Halkla İlişkiler Birimi (HİB) çalışanlarının, mobbing ile mücadelede sendikaların rolü ve önemine ilişkin algılarını belirlemek ve bu algıları çeşitli değişkenlere göre analiz etmektir. Araştırma, betimsel nitelikte ve tarama modelinde yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilip; geçerlik ve güvenirliği sağlanan Mobbing İle Mücadelede Sendikaların Rolü ve Önemi ölçeği ile elde edilmiştir. Ölçek, üç boyutlu olup toplam 25 maddeden oluşmaktadır. Maddeler, beşli likert türünde derecendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa, Elazığ ve Malatya'da yer alan kamu ve üniversite hastaneleri ile belediyelerin HİB çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada, katılımcıların algılarına dayalı olarak, hastane ve belediye HİB'nin, çalışanlarda mobbinge yol açan stresli çalışma ortamları olduğu sonucuna varılmıştır. Yine bu algılara dayalı olarak, hastane ve belediye HİB'de mobbing ile mücadelede, sorunun önemli bir tarafı olan sendikaların, bu sorumluluğunu yerine getiremediği çıkarımı yapılmıştır. Araştırmada, Türkiye'de sendikaların, salt ücret sendikacılığı ve iş güvenliği konularına odaklanmaktan vazgeçerek, çalışan ve örgütü birlikte ele alan bir yaklaşımla, mobbing ve benzeri sorunlarla mücadelede daha fazla rol almaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perception of role and importance of unions for hospital and municipality public relations department (PRD) workers to struggle with mobbing and to analyze it according to different variations. The research has been carried out descriptive quality and scanning model. The data has been obtained through a valid and reliable scale of the role and importance of unions which was developed by researcher. The scale is made of three dimension and 25 items. Items have been ranked by five point likert scale. The universe of the research is public relation workers who work state and university hospital and municipality in Şanlıurfa, Elazığ and Malatya. Based on the perception of participants, hospital and municipality PRD are stressful working environments which cause mobbing. Another conclusion based on these perceptions, unions which are important parts of this issue are negligence to struggle with mobbing for hospital and Municipality PRD workers. It has been concluded that unions in Turkey should give up focusing only on payment and job safety and with collaborative approach together with workers and organization; they should play a more important role in struggling with mobbing and similar problems.