Bağımsızlık sonrası Türk Cumhuriyetlerinde yabancı sermayenin temel belirleyicileri ve ekonomik büyüme ilişkisi
After independence of the Turkish Republics the relationship between basic determinants of foreign capital and economic growth
  1. Tez No: 325881
  2. Yazar: BİLAL ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Orta Asya; 1917 yılında dönemin Çarlık Rusya'sının Bolşevik ihtilali ile Sovyetler Birliği olarak tarih sahnesine gelmesi ile birlikte Demir Perdenin belki de en kapalı kısmını oluşturmaya başladı. Asya stepleri bu dönem bitene kadar ekonomik olarak incelenme fırsatını hiç yakalayamadı.1990'lardan sonra bağımsızlıklarına kavuşmayı başaran ve daha sonraları literatürde Bağımsız Devler Topluluğu olarak adlandırılacak olan bu ülkeler; planlı bir ekonomik sistem ile büyüyen yeni yöneticilerinin Serbest Piyasa ekonomisi 'ne adapte olmak için geliştirdikleri politika denemelerine şahit olmuştur.Yeni baştan düzenlenen ekonomik yapıları ve yetersiz yatırım kabiliyetleri bu ülkeleri yabancı sermayeyi temin etmeye itmiş ve dünyada gelişmiş ülkeler tarafından paylaşılan pastadan pay alabilmek için türlü reformları hayata geçirmişlerdir.Tezin ana konusu ekonomik büyümeyi temel alan yeni kurulun bu Türk Devletlerinin bağımsızlıklarının ardından bu hedefe ulaşmada Yabancı Sermayenin temel belirleyicilerini tespit etmek ve gelen bu yabancı yatırımların diğer geçiş ekonomilerinden ziyade Türk Cumhuriyetleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ekonomilerine etkilerini analitik olarak incelmektir.
Özet (Çeviri)
Central Asia, the Bolshevik Revolution and the Soviet Union in 1917 along with the arrival on the scene as part of the Iron Curtain started to create the most closed. The Steppes of Asia has never been researched economically until the end of this period.After the 1990s, These states gained their independence and they will have been called CIS later. And they planned their economic systems anad they growed new leaders. These leaders developed some politics to adjusting the free market economy.Owing to the new economic structure and insuufficent investment abilities, these countries provided foreign capital. And they made some reforms to participate the development countries? prosperity.The main subject of the thesis that economic growth based on the independence of Turkish States and then to identify the key determinants of Foreign Direct Investment in achieving this goal and other transition economies, foreign investment, rather than those coming from the Turkish Republics of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Turkmenistan to examine the effects of economies.