Tedarik zinciri yönetiminde alıcı-tedarikçi ilişkileri ve makine tedarikçisi seçimi probleminin AHP ile çözümlenmesi
Supplier-buyer relationships in supply chain management and solving supplier evaluation problem of machine with AHP
  1. Tez No: 325880
  2. Yazar: AHMET BURAK NALBANTÇILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüz dünyasında işletmeler müşterilerine ürünlerini veya hizmetlerini sunarlarken mevcut pazarda yer alan diğer işletmelerle rekabet içerisindedirler. Bu bağlamda müşterilerine nihaî ürünlerini sunan işletmeler, ürünün üretiminden müşteriye ulaştırılması süresince etkin bir tedarik ağı kurmaktadırlar. İşletmelerin oluşturdukları tedarik ağında yer alan tüm aktörlerle kurmuş oldukları iletişim, tedarik zincirinin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Tedarikçilerle kurulan ilişkinin yanı sıra tedarik zincirindeki tedarikçi işletmelerin seçilmesi de tedarik zincirinin etkin kullanılması yönünden büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, tedarik zinciri yönetiminde önemli bir yer teşkil eden alıcı-tedarikçi ilişkileri üzerinde durulmuş ve tedarikçi seçim sürecinden bahsedilmiştir.Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tedarik, tedarik zinciri ve tedarik zinciri yönetimi kavramları hakkında açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, tedarikçi seçiminin önemine değinilmiş ve tedarik zinciri yönetiminde alıcı-tedarikçi ilişkileri hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ?Analitik Hiyerarşi Prosesi? tanımlanarak bu yöntemle tedarikçi seçim problemi ele alınmıştır. Problemin çözümünde Super Decisions 2.0.8 programı kullanılarak elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s world, the businesses are forward to their goods or services to their customers. In this context the businesses are contest with the other businesses in current market. In this regard, businesses that offer to their customers the last products are constitute an efficient supply network during the process of producing and delivering the product to their customers. Communication that businesses build up with all the actors in the supply network plays a crucial role in the success of supply chain. Evaluating the supplier, which will take part in supply chain, is of great importance besides bring into contact with suppliers in the aspect of the effective use of the supply chain.In this context, the study consists of three sections. In the first section, information about the concepts are given; supply, supply chain and supply chain management. In the second section, the importance of supplier evaluation and buyer-supplier relationships are mentioned. On the other hand, buyer-supplier relations in supply chain management are also mentioned. ?The Analytical Hierarchy Process? is defined and the supplier evaluation problem is handled with ?Analytical Hierarchy Process? in the third section of the study. The obtained data are evaluated with Super Decisions 2.0.8 software in the process of problem solving.