Öğretmenlerin yiyecek ürünlerinin ambalajlanmasında dikkat ettiği kriterler
The criteria for packaging for food product that teachers
- Tez No: 325897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERSOY QUADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, tüketicilerin yiyecek ürünlerinin ambalajlanmasında dikkat ettikleri kriterleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu, İstanbul ilinin Pendik ilçe merkezinde 2010-2011 eğitim-öğretim yılında görev yapan öğretmenler evreninden küme örnekleme yöntemi ile seçilen 400 öğretmen oluşturmuştur. Öğretmenlerin yiyecek ambalajlarına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla geliştirilen ölçek, Ambalajda Beslenme Bilgisi Arama?, ?Çevre Dostu Ambalajı Tercih Etme?, ?Ambalajı Gıda Güvenliği Açısından İnceleme?, ?Taşıma ve Kullanma Kolaylığı Sağlayan Ambalajı Tercih Etme?, ?Ambalajın Kalitesine ve Görünüşüne Önem Verme?, ?Ambalajlı Ürünün Sağlıklı Olduğuna Güvenme? ve ?Ürünü Tanıtan Etiket Bilgilerini İnceleme? olmak üzere yedi kategori kapsamında incelenmiştir. Öğretmenlerin ambalajlı yiyecek ürünlerini satın alırken bu yedi kritere dikkat edilmesi gerektiğine çoğunlukla katıldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the criterias which consumers care about food product packaging. The study universe consisted of 400 teachers in Pendik,Istanbul in the academic year,2011-2012, and the teachers were chosen with simple random sampling for the study. The scale which was developed in order to find out the views of teachers on food packaging was analyzed in seven categories. They are ?the nutrition information on packaging?, ?eco-friendly packaging?, ?packaging for food safety?, ?the packaging which can be carried and used easily?, ?the quality and appearance of packaging?, ?healthiness of packaged product?, ?the instructions on the label?. It was pointed that most of the teachers believe that they should pay attention to these seven criterias while buying packaged food products.