Türk ve Azerbaycan Hukukunda satıcının ayıba karşı tekeffül borcu
The obligations of warranty in Turkish and Azerbaijani Law
  1. Tez No: 325911
  2. Yazar: NİCAT RAMAZANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Satıcının teslim ettiği şey ayıplı oldukta tarafların, satış sözleşmesini yaparken taahhüt ettikleri edimler arasındaki denge ihlal edilmiş olur. Tarafların edimleri arasında bozulan bu dengeyi yeniden tesis etmek amacıyla çoğu milli mevzuatlarda satıcının ayıba karşı tekeffül borcu öngörülmüş ve bu suretle alıcının, satıcıyı ayıba karşı tekeffül hükümleri çerçevesinde sorumlu tutabilmesi mümkün hale gelmiştir.Satıcının ayıba karşı tekeffül borcu, satılan şeyde satıcı tarafından zikir ve vadedilen vasıfların bulunmamasından veya satılan şeyin değerini yahut akit gereğince ondan beklenen faydaları azaltan veya kaldıran noksanları bulunmasından satıcının sorumlu tutulmasıdır.Hem Türkiye, hem de Azerbaycan Hukukunda ayıplı malla ilgili kanuni düzenlemeler yapılmış, satılanın ayıplı olması durumunda alıcı lehine birtakım haklar öngörülmüştür. Çalışmamızda satıcının ayıba karşı tekeffül borcu konusu Türkiye ve Azerbaycan Hukuku bakımından mukayeseli olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The contract between the parties on the balance sheet commitments are violated in case of defective goods delivered by the seller. In order to restore the violated balance a number of national legislation determined the seller's obligation of warranty (the obligation to give the buyer flawless goods). Thus, the seller?s responsibilities of the defects of the sold goods were accepted.The obligations of warranty can be defined as, the responsibility of seller about whether the chattel is out of feature that has been promised or not; and the responsibility about the failures that decreasing or a abrogating the value of chattel.Both the Turkish and Azerbaijani law gives the recipient the rights in the case of defective goods regulations the sales object (sold goods). This search tenders the seller?s obligation to sell perfect goods as a comparative point of view in Turkish and Azerbaijani Law.