Stratejik yönetim ve büyükşehir modellerinde stratejik planlama: İzmir ve Ankara uygulamalarının karşılaştırılması
Strategic management and strategic planning in metropolitan models: Comparing of applied in İzmir and Ankara.
- Tez No: 325910
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇUKURÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüzün küreselleşen dünyasında değişim, dönüşüm, farklılaşma her alanda olduğu gibi kamu yönetimlerinde de kaçınılmaz olarak yaşanmaktadır. Bu hızlı değişim ile beraber kurumlar klasik planlama yöntemleri ve yönetsel çalışmalarla geleceklerini görememektedirler. Artık daha demokratik, katılımcı, hesap verebilir, yurttaş odaklı yönetimler günümüz dünyasında kabul görür hale gelmiştir. Yine, yönetsel anlamda yaşanan değişimle beraber halkın hizmet talepleri de hızlı bir şekilde artmaktadır. Tüm bu taleplerin, mevcut kaynakların daha etkin ve verimli şekilde kullanılarak karşılanması gerekmektedir. Özellikle yerel yönetimler ve belediyeler halka daha yakın birimler olması nedeniyle mevcut sınırlı kaynaklarını en etkili şekilde kullanarak hizmet sunmak durumundadırlar. Tüm bu şartları sağlayabilecek yönetim araçlarından biri stratejik yönetimdir. Son yıllarda kamu sektöründe yaygın olarak kullanılan stratejik yönetim ve stratejik planlama, belediyelerde de hızlı bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere tüm belediyelerde uygulamaya konan stratejik planlama sürecinin, ne derece uygulandığı ile uygulama sorunları Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi örneğinden hareketle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s global world; changes, transformation and differentiation are experienced inevitably in public administration as in all areas. With this rapid change, institutions can not foresee by using classical planning methods and managerial studies. More democratic, participatory, accountable, citizen-oriented governments are accepted in today?s world. The public service demands are increasing quickly as well as the managerial changes. All these demands must be fulfilled by using the resources effectively and efficiently. Particularly, local governments and municipalities have to provide services using limited resource effectively; because they are the closest management units to citizens.Strategic management is the one of administrative tools which can provide these conditions. In recent years, strategic management and strategic planning which are widely used in public sector, have been applied in municipalities, too.In this study, the sample of Ankara Metropolitan Municipality and İzmir Metropolitan Municipality were compared in order to explain how applying of strategic planning approaches.