Motherhood and history in Cloud Nine and Top Girls by Caryl Churchill
Caryl Churchill'in Dokuzuncu Bulut ve Zirvedeki Kızlar adlı oyunlarında annelik ve tarih
- Tez No: 325916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBÜN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tezde, Caryl Churchill tarafından yazılan Cloud Nine ve Top Girls adlı oyunlarda annelik ele alınmıştır. Bu inceleme oyunlardaki kadın karakterleri ?anne? olarak yapılandıran ataerkil ideolojinin detaylı bir analizini içerir ve Churchill'in kadın karakterlerle doğurganlık potansiyelleri arasındaki ilişkiyi yöneten bu ataerkil yapıyı nasıl betimlediğini vurgular.İncelemenin bu bağlamında, ataerkil ideoloji tarafından anneliğin sınırlarının yasal bir despotluk olarak tanımlandığı birim olan ?aile? incelenmiş ve ?aile?nin bireylerin psiko-sosyal düzenlemelerinin başlatıldığı bir alanı oluşturduğu gözlemlenmiştir. Psiko-sosyal düzenlemeden kasıt, aile içerisinde etki eden ataerkil süreçlerdir. Erkek veya kadın, bireyler bu ataerkil düşünce yapısına uygun olarak kurgular. Psiko-sosyal düzenleme bireyleri kurgulamayı amaçladığından, bu süreçte etkin olan değişkenler üzerinde çalışılmıştır.Ataerkil temsiliyet düzlemlerinde kadınları ataerkil ideolojiye maruz bırakan unsurun, kuşatmacı dil olduğu görülmüş, ve bu dil vasıtasıyla kadınların hem bedenlerinin, hem de doğurganlık potansiyellerinin kontrol edildiği saptanmıştır. Bir kavram ve kurum olarak, anneliğin kadınların ataerkil düzenin tasarrufu altında tutmak sürecindeki temel unsur olduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda, incelenen oyunlardaki kadın karakterlerin ataerkil söylemlerle kuşatılmaları ile ne bedenleri, ne de doğurganlık potansiyelleri üzerinde söz sahibi olabilmeleri arasındaki ilişki Cloud Nine ve Top Girls ile ilgili bölümlerde tartışılmıştır.Diğer bölümlerde, Caryl Churchill'in anneliği ?bireysel bir başarı ve kişisel irade ve öz disiplinin bir sınavı? olarak düşünen modern eğilimle nasıl mücadele ettiğini inceleyeceğim. Bunun nedeni, Churchill'in kadınların hem geçmişte hem de günümüzdeki deneyimleri üzerindeki araştırmalarının, anne olanlar ve olmayanlar için hem kişisel hem de siyasal ve sosyal konular hakkında soruları bir araya getirmesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ?motherhood? is analysed in the plays of Caryl Churchill, namely Cloud Nine (1978) and Top Girls (1980-82). This analysis involves a close examination of the discourses of patriarchal ideology that construct the female characters in the plays as ?mothers?, and also assumes how Churchill depicts the patriarchal domains that govern these characters? relationship to their productive potentials of their bodies.In the context of this analysis, ?family? - the unit in which the boundaries of ?motherhood? is defined as a legal tyranny by patriarchal ideology, is examined, and it is observed that ?family? constitutes a realm in which the psycho-social conditioning of individuals is initiated. What is understood by ?psycho-social? conditioning is the patriarchal processes operating within the family as a result of which, individuals, be they female or male, are constructed in accord with patriarchal ideology. Because of the fact that psycho-social conditioning aims at constructing individuals, the dynamics that operate in this process are studied.In patriarchal ideology?s realms of representation, it is found out that the language they are given to ?speak? makes them unprotected to the patriarchal processes that control not only theirodies, but their productive potentials. It is argued that the establishment of motherhood as a concept provides female subjects? controlling under the patriarchal authority. In this context, the link between female characters? enclosure within the patriarchal treatment and their inability to demand authority on their bodies and their productive potentials are highlighted in Cloud Nine and Top Girls.In the following chapters, I will explore the ways how Caryl Churchill challenges the contemporary tendency to ?think about motherhood as an individual achievement and a test of individual will and self-discipline?, as her examinations of women?s experience in both the past and the present raise questions about social issues that are, for mothers and non-mothers, both personal and political.