Alara kazısı çini buluntuları
Ceramic finds from excavations of Alara
- Tez No: 325917
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERAVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu araştırmada, Alanya'ya bağlı Alara Köyü'nün kuzeybatısında yer alan aynı isimle anılan kalenin Anadolu Selçuklu Dönemine ait çini buluntuları malzeme, teknik, biçim ve kompozisyon özelliklerine göre tasnifleyip, tanımlayıp, değerlendirmek amaçlanmıştır. Saraylara özgü teknik ve formlarıyla mimariye renk katan çiniler arasından Alanya Müze deposu ve Alara kazı evi deposunda korunan 2007-2012 yıllarına ait biçim ve kompozisyon özelliklerini sunabilecek sağlamlıktaki 81 eser üzerinden çalışılmıştır.Haçvari ve sekiz kollu yılız çiniler üzerindeki süslemelerin genel karakteri taş, ahşap, alçı ve kalem işi gibi farklı malzemelerdeki el sanatlarındaki örnekleri ile desteklenip Alara Kalesindeki çiniler üzerinde çeşitli süsleme desenleri ile ilgili değerlendirme yapılmış ve sonuçlara ulaşılmıştır.2007 yılından bu yana çeşitli malzemeler ile Türk Sanatı adına katkıda bulunan Alara Kalesi ve devam eden kazı çalışmaları, yeni belgelerin ortaya çıkmasında ve dönem bilgilerini beslemeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to classify, describe and evaluate the ceramic antiques of Anatolia Seljukian Period in the castle located in Alara village and also known under the same name in Alanya in terms of material, technique, style and composition. 81 pieces have been used to present their stylistic and composition characteristics, which are preserved in Alanya Museum warehouse and Alara excavation warehouse and belonging to 2007-2012 periods among many colorful antiques with their unique techniques and forms used in the palaces.General feature of the decorations on the cross-shaped and octagonal smooth antiques are supported by handicrafts using different materials such as stones, woods, gypsum and hand-carvings and various decorative patterns on the antiques of Alara Castle are evaluated and drawn conclusions.Alara Castle and ongoing excavation studies have been contributing to the Turkish Art with its various materials since 2007 and still keeps enlarging our knowledge of those periods and presenting us new documents.