Türkiye'de otomobil kasa tipi ve yakıt tercihini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Identifying the factors affecting the automobile and fuel type choices in Turkey
- Tez No: 325957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gün geçtikçe lüks tüketim malı olmaktan çıkan ve hanehalkının bir ihtiyacı haline gelen otomobillerle ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı; otomobil tercih etme sürecinde bireyin otomobil tercihinde hangi faktörlerin etkili olduğunu ve bu faktörlerin nasıl bir etki yarattığını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Multinomial Logit Model yöntemiyle üç faklı analiz yapılmıştır. Bu analizler sırasıyla otomobil yakıt, kasa ve sınıf tipi tercihini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yöneliktir. Elde edilen bulgulara göre otomobil yakıt, kasa ve sınıf tipi tercihini cinsiyet, eğitim ve gelir değişkenlerinin tüketicinin otomobil tercih etme sürecinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca otomobil yakıt tipi tercihi kapsamında aracın model yılı ve bireyin aylık ortalama yakıt harcaması; otomobil kasa tipi tercihi kapsamında bireyin yaşı ve hanehalkı birey sayısı; otomobil sınıf tercihi kapsamında hanehalkının sahip olduğu otomobil sayısı, tüketicinin söz konusu üç kıstasa göre otomobil tercih etme sürecinde etkili olduğu belirlenen değişkenlerden bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
There are many studies on automobiles which are becoming a necessity for household rather than luxury goods day after day. The purpose of this study is to determine the factors affecting automobile choice and how effective these factors on automobile choice. In line with this object, factors to be questioned were analyzed with three different methods by using Multinomial Logit Model. It is found that automobile fuel type, chassis and class type choices, gender, education level and income variables have significant effect on automobile choice. In addition, individual fuel type choice is significantly related to automobile?s production year and monthly average fuel expenditure of an individual; the choice of automobile chassis type is related to individual?s age and number of household members; automobile class choice is related to number of automobiles belonging to household are some of the explanatory variables based on three mentioned criteria.