Türkiyenin öncülük ettiği ekonomik birleşmeler: KEİ, ECO ve D-8 örnekleri
Economic integrations led by Turkey: BSEC, ECO and D-8 samples
- Tez No: 325958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KURTBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Küreselleşme değişim ve etkileşim süreci olarak tüm ülkeleri olumlu veya olumsuz etkilediği gibi Türkiye'yi de etkilemiştir. Küreselleşme süreci artık kaçınamayacağımız bir hayat gerçeğimizdir. Ekonomik açıdan küreselleşmenin Türkiye'ye etkisi bölgeselleşme odaklı olmuştur. Uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlar ülkeler arasındaki ekonomi, bilim, ticaret, eğitim, teknik, politik, kültürel, siyasal konularda işbirliğinin her ülkenin çıkarına olacağı inancıyla kurulmuştur. Söz konusu kuruluşların amacı, ülkeler arasındaki her türlü konuda bilgi alışverişini sağlamak ve böylece dünya düzenini dengede tutmaktır. Bu amaçla kurulan işbirliği veya kuruluşlar ülkelerle aralarında karşılıklı faaliyetlerini sürdürmektedir.Ülkeler hem çıkarları doğrultusunda hem de karşılıklı sorunlarını hafifletme imkânı sağlar.Türkiye gerek dünya gidişatı doğrultusunda gerek çevresindeki düşük yoğunluklu savaşlarla çevrelendiğinden bölgeselleşme eğiliminde olmuştur. Bölgesel bütünleşme sadece coğrafi yakınlığı değil, aynı zamanda, kültürel, ekonomik ve politik uyumu veya benzerliği de kapsayan bir oluşumdur. Türkiye'nin de öncülük ettiği bütünleşmelerden sağladığı, sağlayamadığı ya da sağlamaya çalıştığı yararlar ve bu bütünleşmelerin ne kadar başarı olup olmadığı araştırılmıştır. Ekonomik ve mali bütünleşmelerin avantajlarından söz etmek gerekirse piyasa genişlemesinde üretimin artmasının sağladığı faydalar, dışsal ekonomiler, rekabet ve pazarlık gücünün artması gibi faktörler ülkeleri bütünleşme olgusu içine çekmektedir. Ülkemizin öncülük ettiği Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ), Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ve D?8 bütünleşmelerinde ki başarısı başarısızlığı ve sürecin gelişimi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Globalisation as a process of change and interaction affecting all countries positively and negatively also affected Turkey. Globalisation is now an inevitable part of our lives. Globalisation in terms of economics has affected Turkey in the direction of regionalisation. International economic organisations have been established in belief of cooperation among countries in the areas of economy, science, trade, education, technology, politics and culture will be in the interest of every country. The aim of these organisations is to provide every sort of interaction between countries and thus promote a more balanced world order. Cooperations or organisations set up for this purpose continue their functions between countries. They also enable countries to alleviate their mutual problems.Turkey has tended to be part of regionalization because it is surrounded by low density wars as the rest of the world regionalizes. Regional integration covers not only geographical proximity but also cultural, economic and political harmony or similarity. The benefits that Turkey obtained from the integrations it has led or failed to obtain from them as well as the success of these integrations have been well-researched. To speak of the advantages of economic and financial integrations, it includes the increase in the level of production as a result of market expansion, external economies and the rise of competition and leverage power, the factors which also attract countries to regional integrations. Black Sea Economic Cooperation (BSEC), Economic Cooperation Organisation (ECO) and Developing-8 (D-8) integrations led by Turkey has been analysed here in terms of their successes and failures.