Hemiplejik hastalarda rehabilitasyon sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 32604
  2. Yazar: AYŞE ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ATALAY GENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İlk ve Acil Yardım, Accidents, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazalarda Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
-81- OZET 1990-1993 yılları arasında Ankara Rehabilitasyon Merkezinde yatarak rehabilite edilen yaşları 5 ile 87 arasında değişen 89'u kadın, 108'i erkek toplam 197 hasta üzerinde yapılan incelemede etyoloji, cinsiyet, yaş, tedaviye başlama süresi, taburcu edilme biçimleri, hemipleji ile birlikte görülen diğer komplikasyonlar, ambulasyonuna etki eden faktörler ve rehabilitasyon programı sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Hemipleji en çok 60-69 yaş grubunda görülmüştür. En fazla etkilenen anatomik bölge lober bölgesidir. Rehabilitasyon süresi 1 ile 110 gün arasında değişmektedir. Rehabilitasyona başlama süresi 1 ay ile 24 ay arasında değişmektedir. Hemiplejik hastalarda görülen komplikasyonlar sırasıyla duyu kaybı, omuz ağrısı, omuz hareket kısıtlılığı, spastisite, omuz subluksasyonu, omuz-el sendromu ve idrar inkontinansıdır. Tedavi sonrası hemiplejik hastaların % 72.1 'i bağımsız, % 12.2'si yardımla yürüyerek, % 11.2'si tam bağımlı ve % 4.6'sı tekerlekli sandalyede rehabilitasyon programını tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, conducted on total 197 hemiplegia patients aged 9-87 who 89 of them were women and 108 of them were men and rehabilitated in Ankara Rehabilitation Center between 1990 and 1993 years, etiology, sex, age, the time of onset to therapy, the duration of therapy, the discharge pattern, the complications, the factors affecting ambulation and the results of rehabilitation program were evaluated statistically. The highest incidence of hemiplegia was in the age group of 60-69 years. The most affected anatomical site was lober area. The duration of rehabilitation program was between 1 and 110 days. The time period between the onset of stroke and onset of therapy was between 1 and 24 months. The complications with hemiplegic patients were successively the sensorial loss, the shoulder pain, the loss of shoulder ROM, spasticity, the shoulder subluxation, the shoulder- hand syndrome and urinary incontinance. At the end of the rehabilitation program, 72.1 % of all patients were independent, 12.2 % of them were able to walk with walking aids, 11.2 % were completely dependent and 4-6 % were dependent to wheel-chairs in mobility.