Kayseri Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin sağlık düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 32603
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
VI. ÖZET Kayseri Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin sağlık düzeylerini saptamak amacıyla planlanan bu çalışma 8.2.1993-7.6.1993 tarihleri arasında yapıldı. Kayseri Devlet Halk Sağlığı laboratuvannda gaitada parazit, Kayseri Devlet Hastanesi ile SSK Kayseri Has tanelerinde kanda hemoglobin taraması yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin % 37.7'sinin ailesi il merkezinde, % 14.7'si köyde oturmaktaydı. Babalarının meslekleri araştırıldığında % 98.4'iinün çalış tığı, % 1.7'sinin işsiz olduğu tespit edildi. Para getiren bir işte çalışan anne oranı ise sadece % 1 1.4 idi. Orta ve üzeri eğitim gören anne oranı % 34 iken, babalarda bu oran % 39 idi. Kardeş sayısı 5 ve üzeri olan öğrenci oranı % 26.4 olarak tespit edilmiştir. Ebeveynleri akraba olan öğrenci oranı % 20 idi. Öğrencilerin % 78.8'i kahvaltı yapmaktaydı. Menarche yaşı 12-13 olan öğrenci % 62.9, adet düzensizliğinden yakınan öğrenci oranı % 39.3 olarak saptandı. Öğrencilerin boy ve ağırlık dağılımları Türkiye yaş standartlarına uygundu. Öğrencilerin çürük diş prevalansı % 52.7, parazit prevalansı % 18.4 ve hemoglo-62 bin düzeyinin 1 1 g'm altında olma prevalansı ise % 25.7 idi. Öğrencilerden % 45'i baş ağrısından, % 17.0'si konstipasyondan yalanmışlardır. Öte yandan öğrencilerden % 17.7'si kaza, % 13.0'U yanık, % 10.3'ii ameliyat geçirmiş tir. Sağlık okulu olmasına rağmen, laboratuvarda yapılan gaitada parazit ve hemoglo bin taraması sonuçlarına ve öğrencilerin sübjektif yakınmalarına göre, okulda önemli sağlık sorunlarının mevcut olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY A research about the health status of the students in Kayseri Nursing School was performed made between February 8,1993-June 7,1993. Parasite examination has been done in Kayseri Public Health laboratories and hemoglobin levels in Kayseri Gover- ment and Social Security Hospitals. According to our results 37.7 % of our students lived in city center, and 14.7 % lived in villages. 98.4 % of students' father had an occupation and 1.7 % did not work. 11.4 % of the student's mothers had earned money. Education level higher than high- school was 34 % in mothers and 39 % in fathers. Number of siblings 5 and over was 26.4 %. Whose parents were relatives was 20 %. 78.8 % of students had breakfast. Menarche age was 12-13 years. Menstruel disfunction was detected as 39.3 %. Height and weight values of our students were consistent with Turkish age standards. Prevalance of throth problems was 52.7 %, intestinal parasitosis was 18.4 % and hemoglobin, levels below 11 g was 25.7 %.64 45 % students had complaints of headache, 17.0 % had constipation. Also 17.7 % of student had an accident, 13.0 % had bums, 10.3 % had surgical operations. Although this was a nursing school, according to the laboratory research about parasites, hemoglobin level and student's subjective complaints there seems to a serious health problem in this school.