Kamuyönetiminde stratejik yönetimin uygulanmasına yönelik bir çalışma ve Şanlıurfa örneği
Kamuyönetiminde stratejik yönetimin uygulanmasina yönelik bir çalişma ve Şanliurfa örneği
  1. Tez No: 326073
  2. Yazar: HATİCE ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet gerekliliklerini yerine getirememesinden dolayı Türk Kamu Yönetimi bir takım değişikliklere uğramıştır. Türkiye ve dünyada kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalışmaları sürmekte olup, eksikliklerin tamamlanabilmesi, kamu hizmetlerinin daha verimli, kaliteli ve aktif bir biçimde verilebilmesi için özel sektörde uygulanmakta olan ve başarı getiren stratejik yönetim yaklaşımının kamu yönetiminde de uygulanması düşünülmüştür.Stratejik yönetim yaklaşımı son zamanlarda gerek özel sektör gerekse kamu kesimi tarafından oldukça ilgi görmeye başlamış ve hem özel sektör hem de kamu kurumları, yönetim anlayışlarını bu yaklaşıma göre tekrar değerlendirmişlerdir. Yeni yapılan reform çalışmaları ile birlikte kamu alanında hız kazanan stratejik yönetim, özel sektördeki araştırma ve çalışmalardan da etkilenmiştir.Yapılan çalışmada Şanlıurfa ili kamu kuruluşlarının stratejik yönetim kavramını ne derece uygulamaya koyabildikleri ve bunun sonucunda yönetim alanında neleri değiştirebildiklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Şanlıurfa kamu kuruluşlarında görev yapan 21 yöneticiye“yönetimsel stratejiler”ve“bireysel olarak yönetim stratejileri”ölçeklerinden oluşan bir anket uygulanmıştır. Uygulanan anketler IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılarak değerlendirilmiş, analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.Yapılan çalışma sonucunda; kamu kuruluşu yöneticilerinin yönetimsel strateji konusunda en önem verdikleri noktanın verimli kaynak kullanımı olduğu, bunun yanı sıra en olumsuz görüş belirttikleri noktanın ise nitelikli personel sayısının yetersizliği olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since public institutions and organizations are not able to execute their basic duties, a number of changes have been made in Turkish Public Management. ?The strategic management approach?, which is a significant factor in the success of the private sectors, is to be applied to public management in order to overcome the deficiencies and to serve in a more productive, excellent and dynamic way.The strategic management approach has attracted the attention of both private and public sectors. The success of the private sectors in the application of this strategy and the positive outcome of the researches have influenced the public sectors. For this reason, Turkey and some other countries are undergoing a restructuring process in the public management.In this study, we aimed at finding out whether public institutions in Sanliurfa are applying the strategic management approach to bring a real change in the management. For this purpose, a questionnaire composed of matters of ?managerial strategies? and ?individual management strategies? was applied to 21 managers who are working in public institutions in Sanliurfa. The outcome of the questionnaires was evaluated, analyzed and interpreted by using IBM SPSS Statistics Programme.The most important result of this study is that the managers of public institutions in Sanliurfa pay the utmost attention to the usage of productive resources as a managerial strategy. This research has also shown that they are disturbed by the inadequacy of the well-qualified staff.