Organ nakli ve bağışı üzerine bir araştırma
- Tez No: 32608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
53 ÖZET Bu çalışmada, organ bağışı ve nakli konusunun insan yaşamı ve sağlığı açısından ne kadar çok önem taşıdığı vurgu lanmaya çalışılmıştır. Konunun önemi hastane kayıtları ve an ket yoluyla toplanan verilerle desteklenmiştir. Genel bilgiler bölümü, genel anlamda organ nakli ile ilgili tanımlar, nakil yapılabilmesi için gerekli tıbbi ko şullar, çocuklarda böbrek nakli, yaşlı böbrek vericilerinden böbrek nakli, eşlerarası böbrek nakli ve akraba olmayanlar ile ikinci derecede akrabalararası böbrek nakli konularından oluşmaktadır. Ayrıca günümüzde organ bağışı ve nakli konu sundaki problemlere, uzmanların ve nakil yapılmış kişiler ile hastaların görüşlerine de yer verilmiştir. Araştırma bölümünde, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkan lığında görevli memurlardan tesadüfi olarak seçilen 300 kişi ye anket uygulanmıştır. Elde edilen anket verileri, tablolar halinde düzenlenmiştir. Anket formlarından 35 tanesi hatalı ve eksik doldurma nedeni ile değerlendirmeye alınmamıştır. Ankara ilindeki Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Hastanesi ile Yüksek İhtisas Hastanesinden 16.01.1990 ve 03.05.1993 ta rihleri arasında böbrek nakli yapılan hastalar ve bunların organ vericileri ile ilgili olarak elde edilen 152 kayıtlı bilgi değerlendirilmiştir. Ancak 38 adet kayıtın eksik doldu rulması nedeniyle 114 kayıt değerlendirilmiştir. Verilerin54 değerlendirilmesinde, ilgili istatistiksel teknikler kulla nılmıştır. Elde edilen sonuçlar bulgular bölümünde veril miştir. Tartışma ve sonuç bölümünde organ nakli ve bağışı konu sunda bazı yorum ve öneriler ortaya konulmuştur. TONYTH ile YİH'den elde edilen sonuçlar aşağıda sıralan mıştır. - TONYTH ile YİH'de böbrek vericilerine göre, kadınlar %46.5 ile ilk sırayı almaktadır. - TONYTH ile YİH'de böbrek vericilerinin böbrek alıcılarına yakınlık derecelerine göre dağılımına bakıldığın da, ilk sırayı %26.3 ile anneler almaktadır. - TONYTH ve YİH'de 16-30 yaş grubu, böbrek alı cısı olarak %45.6 ile ilk sırada yer almaktadır. - TONYTH ile YİH'de böbrek nakli yapılan hastalardan, A kan grubu hastalar %37. 8 ile ön sırada yer almaktadırlar. - YİH'de böbrek nakli yapılan hastaların cinsiyet ve yaşam durumlarına bakıldığında, erkek alıcıların 16 'sının, kadın alıcıların da 5 'inin normal yaşam sürdürdüğü tesbit edilmiştir.55 Ankete katılanların anket formundaki sorulara verdikleri cevaplar değerlendirilerek aşağıdaki bulgular elde edilmiş tir. - Ençok zaman ayırılan kitle iletişim aracı %81.5 ile radyo- tv olarak görülmektedir. - Organ bağışlama düşüncesi olumlu olanlar %70.9 gibi bir çoğunluktadır. - Organ bağışı ve nakli konusunda bilgisi olanlar %90.9 düzeyindedir. - Organ bağışlamayı düşünenlerin %56.9 gibi bir çoğun luğu, öldükten sonra başkalarına hayat vermek düşüncesinde dirler. - Organ bağışına olumsuz bakanların çoğunluğunun ileri sürdüğü neden, %44.2 oranında bu konuyu hiç düşünmedim olmak tadır. - Organ bağışına olumsuz bakanlar, kendilerine bir ücret ödense veya ömür boyu sosyal faaliyetlerden ücretsiz yarar- lanlanmaları halinde bile, %92.2 gibi bir çoğunlukla düşünce lerini değiştirmeyeceklerini ifade etmişlerdir. - Bir yakınının organını bağışlamayı düşünmeyenler, ne den olarak %74.3 ile, kendisi vermek istemeyebilirdi görüşün dedirler.56 - Cinsiyet ve organ bağışlama düşüncesi incelendiğinde erkeklerin %69.1'i ve kadınların %72.3* unun konuya olumlu baktığı görülmektedir. Cinsiyet ve organ bağışlama düşüncesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. - Yaş grupları ve organ bağışlama düşüncesi, 16-30 yaş grubunda %72.6 olumlu, 31-45 yaş grubunda %71.7 ve 46+ yaş grubunda ise %46.2 olumlu olmaktadır. Yaş grubu ve organ ba ğışlama düşüncesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. - Öğrenim durumu ve organ bağışlama düşüncesine göre, ilk öğrenim mezunları %42.1 olumlu, orta öğrenim mezunları %71.6 ve yüksek öğrenim mezunları % 7 4. 3 oranında olumlu dü şünce içerisindedirler. Öğrenim durumu ve organ bağışlama düşüncesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. - Cevaplayıcının kendi organlarını bağışlama ve bir ya kınının organlarını bağışlama düşüncesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study we have emphasised on the importance of organ donation and transplanation for the human life and health. This has been supported with the collected data which are hospital records and questionaires applied on people. The General Knowledge Chapter is composed of the definitions for the organ transplanation, the required medical conditions, the kidney transplanation for the children, the kidney transplanation for the elderly kidney donors, the kidney transplant between spouses, the second degree relatives and nonrelatives. In addition, we have touched on, todays problems on the organ transplantation, some opinions of experts and transplanted persons are also included partly. In the research, we have chosen randomly 300 persons which are working for the State Institute of Statistics and applied a questionary on these persons. The data has been arranged as tables. 35 questionary form has been left out because of errors. As indicated above we have evaluated 152 persons data, which are belong to the kidney donors and receivers from the Yüksek İhtisas Hastanesi and Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Hastanesi records in between 16.01.1990 and 03.05.1993. However, we have evaluated just 114 records, 38 records have been left out because of errors. We have used some statistical techniques to make58 inferences over the population. In the result and discussion chapter we have revealed some proposals and commentaries. Some Statistics obtained from TONYTH and YİH are the following: - Most of the kidney donors are women with 46.5 percent among men, women and corpses. - Looking at the distribution of donors by the relativity degree to the receiver, the mothers has the highest ratio with 26.3 percent. - Most of the receiver are in the 16-30 year age group by 45.6 percent. - 37.8 percent of the receivers has the A blood group. - When we look at the receivers gender and life styles we calculated that 16 men and 5 woman living normally. Some results from the evaluation of the questionary forms are presented below: - 81.5 percent of the 300 people replied that their favorite mass-communication tool (mass media) is Radio and TV - Majority of the people are considering the organ donation with 70.9 percent. - 90.9 percent reply that they have knowledge on the organ donation and transplanation. - 56.9 percent of the people who are considering the organ donation are in the belief that they will give a life59 to the another person. - 44.2 percent of the people who are not considering the donation replied that did not think that ever. - By 92.2 percent of the people who are not considering the organ donation answered that they will not change their opinion even though some prlvillages in the society are given to them to compensate their donation. - 74.3 percent of the people does not consider to donate the organ of their relatives corpse because of the reason that the relative himself would not have thought of organ donation. - We have not found a significiant correlation between sex and the thought of organ donation. - We have not found a significiant correlation between the age groups and the thought of organ donation. - A significiant correlation was found between the education level and the organ donation thought. - We have found that there is significiant correlation between two opinion of respondent's considering the donation of his organs and the donation of his relatives' s organs.