Kan bağışında bulunan bireylerin organ nakline ilişkin bilgi ve düşünceleri
Blood donors' knowledge and opınıons about organ donatıon
- Tez No: 298887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ALTIOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, General Surgery, Nursing, Health Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, kan bağışında bulunan bireylerin organ bağışı ve nakli konusunda bilgi ve düşüncelerini belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Mersin Kızılay kan merkezine kan bağışı için başvuran, fiziksel ve bilişsel sağlık düzeyleri araştırmada uygulanması planlanan formları cevaplamaya uygun, 18 yaşından büyük ve araştırmaya katılmayı kabul eden 800 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılarak toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.5 paket programı, istatistiksel analiz için ise yüzde, ortalama ve standart sapma, Student t, Mann Whitney U, ANOVA ve Tukey testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional and descriptive research carried out to determine the knowledge and opinions about organ donation and transplantation.The study population consisted of 800 individuals who applied for blood donation to Turkish Red Crescent Mersin Provincial Blood Center, whose physical and cognitive health conditions were found eligible for responding to the forms to be implemented in the research, and who were 18 or older and agreed to participate in the study.The research data were collected using a questionnaire developed by the researcher. The data were then analyzed by using SPSS 11.5 and the percentage, mean and standard deviation, Student t, Mann-Whitney U, ANOVA and Tukey tests for statistical analysis.