İnsanlık suçunun önlenmesi ve mağdurun korunmasında Uluslararası Ceza Hukuku ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin önemi ve etkileri
The importance and effects of international criminal law and international criminal court on preventing crime against humanity and protection victim
  1. Tez No: 326089
  2. Yazar: ZAFER KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
İnsanlık tarihinin büyük bir bölümü çıkar çatışmaları, toprak kavgaları ve savaşlara sahne olmuştur.Bu savaşlarda birçok masum insan hayatını kaybetmiş ve ne yazıkki birçoğunun da faili yargılanamamıştır.Bu dönemde işleyen hukuk kurallarınının günümüz hukuk kurallarından farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Çünkü eski çağlarda ilkel hukuk kuralları uygulanmakta ve mağdurun korunmasından çok, güçlünün korunmasını sağlayan bir hukuk sistemi işlemekteydi.Eski çağlarda yaşanan bu olaylar sadece odöneme özgü olaylar olmayıp tarihin her döneminde karşımıza çıkmıştır. Özellikle 20. yüzyılda insanoğlu büyük acılara, insan hakları ihlallerine ve katliamlara tanıklık etti.Bu yüzyılda yaşanan iki büyük Dünya Savaşı ve bu savaşlarda ortaya çıkan insanlık suçları devletleri daha ciddi önlemler almaya sevk etti.Uluslararası alanda yaşanan bu olaylarıntekrar etmemesi ve bu olaylarda ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesi için 17 Temmuz 1998 tarihinde İtalya'nın başkenti Roma'da Uluslararası Ceza MahkemesiKurulmasına Dair Birleşmiş Milletler Roma Diplomatik Konferansı düzenlenmiş ve bu konferansın sonucunda 120 ülkenin desteğiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü kabul edilmiştir. Statünün 126. maddesi gereği 60. devletin onaylamasının ardından 1 Temmuz 2002 tarihinde Mahkeme faaliyete başlamıştır. Roma Statüsünün kabul edilmesiyle uluslararası alanda suçları ve suçluları yargılayabilmek için bir devletler üstü yargı organının temeli atılmış oldu. Uluslararası toplumu derinden etkileyen, çekirdek suçlarolarak kabul edilen ve ihlali bütün dünyayı etkileyen suçlar UCM'nin yargı yetkisine dahil edilerek, cezasız kalmayacağı bütün dünyaya ilan edilmiş oldu. Çalışmamızın amacı, Uluslararası Ceza Hukuku ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Statüsünde yer alan hükümler ile insanlık suçunu önlemede ve mağduru korumada ne derece etkili olduğunu ya da olamadığını ortaya koymaktır.ANAHTAR KELİMELER: Uluslararası Ceza Hukuku, Uluslararası Ceza Mahkemesi, İnsanlığa Karşı Suçlar, Mağdur
Özet (Çeviri)
The greater partof the Human Being shistory witnessed to conflicts of interest, territorial disputes and wars. In thesewars many innocent people died, and unfortunately, most of their perpetratorscouldn?t bejudged. It should not be forgettenthat the legal principles of that time were different from present day.Because,in the ancient times primitive legal principles wereimplementedand legal systemworked to enable the protection of potent one rather than protection of the victim.Not being peculiar to that time, we have been encountered with these kinds of events throughout the history. Especially, in the 20th century, Human Beingwitnessed to great sorrows, human rights abuses and massacres. Two great world wars in this time and crime against humanity in thesewarsmade the statestake more serious precautions. In order not to repeat these internationalevents and inorder to compansate victimhood, United Nations Diplomatic Conference of Plenipotentiarieson the Establishment of an International Criminal Court was organized in the capital Rome of Italy on 17thJuly, 1998 and at the end of this conferance International Criminal Court Statute was acceptedwith the support of 120 countries. In accordance withthe 126th article of Statute, after the ratificationof the 60th country, the Court came intoforce on 1stJuly,2002.By adopting of Rome Statute, a supranational judical body was founded to judge the international crimes and criminalsin the international area. It was declared all over the world that by being implicated to judical powerof ICC, the crimes, which deeply affected international community, accepted as core crimes and affected the whole world, would not go unpunished. The aim of our study is to reveal how much effective or not International Criminal Law and the arbitrament of the Statute of International Crimal Court on preventing crime against humanity and on protection of the victim.KEY WORDS:International Criminal Law, International Criminal Court, CrimeAgainst Humanity, Victim