Cephe düzeni ve süslemeleriyle Bayindir evleri
The facade organization and decoration at Bayindir hauses
- Tez No: 326123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Sanat Tarihi, Fine Arts, Architecture, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Doğal güzellikleri yanında kültürel zenginliği ile de dikkati çeken Bayındır, tarihi dokusunu büyük oranda koruyan önemli yerleşim yerlerinden biridir. Bayındır'da Müslüman, Rum, Ermeni gibi çeşitli etnik gruplar bir arada yaşamış ve bu çeşitlilik de mimari anlamda konutlara yansımıştır. Bu nedenle çalışmamızda Bayındır evleri; Geleneksel Türk Konutları, Gayrimüslimlere Ait Evler ve Erken Cumhuriyet Devri Betonarme Evleri olmak üzere üç farklı başlıkta toplanmıştır. Ayrıca cephe özellikleri itibariyle yapılan tasnife uymayan, karma yapılar da mevcuttur. Bu grup yapılar da Tasnif Dışı Yapılar olarak ele alınmıştır.İçeriği açısından bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı bu çalışmada, 72 konut araştırılmıştır. Araştırmaya, Bayındır'daki tescilli yapıları gösteren haritalardan yola çıkarak başlanmış, yapıların yerleri tek tek tespit edilmiştir. Özellikle cephe ayrıntıları dikkate alınmış, detay fotoğrafları çekilerek yapılar özelliklerine göre tasnife tabi tutulmuştur. Bayındır evleriyle ilgili kat düzeni ile kapı, pencere, çıkma, cumba, balkon, saçak gibi cephe unsurları ve süslemeleri detaylı olarak incelenerek fotoğraflarla ve CorelDrawX3 programıyla çizilerek belgelenmiştir. Bununla birlikte yakın çevre ve genel olarak da Anadolu konut mimarisi ile karşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca alan araştırması sırasında vatandaşlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bayındır, attention-grabbing through its natural beauties as well as cultural wealth, is one of the important sites that substantially protected its historical pattern. In Bayındır several ethnical groups including Muslims, Rums, and Armenians had lived all together and this cultural variety was reflected on domestic architecture. For this reason in this study Bayındır houses were grouped under three headings, Traditional Turkish Residences, house of non-Muslims; and Early Republican Period reinforced concrete houses. There are also mixed structures that are not classified due to their frontal characteristics. That?s why this group of structures was analyzed as Unclassified Structures.In this study, which is the most wide-ranging study ever made in terms of the content, 72 residences were analyzed. The research was started from the maps that show registered structures; the locations of buildings were determined one by one. Especially frontal characteristics were emphasized. After taking detail-pictures, buildings were classified according to their characteristics. Regarding the Bayındır Houses, the order of floors and frontal elements and ornaments such as door, window, console, pavilion, balcony, and canopy were analyzed in details and authenticated through their pictures and design on CorelDrawX3 program. In addition, a comparative evaluation was done with immediate vicinity and Anatolian architecture in general. Also, interviews were conducted with the inhabitants of the region during the field study.