Postmodern tüketicinin değişen satın alma davranışı: İçgüdüsel alışveriş
The changing buying behavior of the postmodern consumer: Impulse buying
  1. Tez No: 326122
  2. Yazar: PINAR KEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPSÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tüketim serüveninin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Önceleri sadece fizyolojik ihtiyaçların tatmini için gerçekleştirilen bir eylem olarak görülen tüketim, günümüzde yeni anlamlar kazanmıştır. Bugünün tüketicisi, satın alma sürecinde verdiği kararların kimliğini yansıtacağı ve yaşam tarzını belirleyeceği bilinci ile seçim yapmaktadır. Modern dönemin belli kalıplar içerisinde hareket eden tüketici profili yerini postmodern tüketici kimliklerine bırakmaktadır.Tüketim sadece ihtiyaçların tatmin edildiği rasyonel bir karar verme süreci olarak görülmemekte aynı zamanda duygusal yönelimlerle hareket edilen bir macera olarak değerlendirilmektedir. Bu macera içerisinde yerini alan postmodern tüketici, sürekli farklılık arayışı içerisinde yeni hazlar ve farklı duygusal deneyimler peşinde koşmaktadır. Tasarlanan yeni tüketim mekanları, sürekli yenilenen ihtiyaçlar, artan boş zaman imkanları, ortaya çıkan yeni tüketim anlayışının gelişimine katkı sağlamaktadır.Her şeyin hızla değiştiği dünyada, tüketim ve tüketici kavramlarıyla ilgili yaşanan büyük dönüşümler, yeni satın alma davranışlarının önünü açmaktadır. Postmodern tüketicinin yeni satın alma davranışlarından biri de içgüdüsel alışveriş olarak adlandırılmaktadır. Özellikle güncel tüketim anlayışında fonksiyonelliğin yanı sıra duyguların ön planda tutulduğu düşünüldüğünde, güçlü duygusal deneyimlerin eşlik ettiği içgüdüsel alışverişin satın alma davranışlarının önemli bir bölümünü kapsadığı sonucu ortaya çıkmaktadır. İçgüdüsel alışveriş sürece etki eden pek çok faktörün varlığı ile birlikte bir tüketici eğilimi olarak değerlendirilmektedir. Tüketicinin, aniden, güçlü ve kalıcı bir dürtü ile satın alma kararı vermesi olarak tanımlanan içgüdüsel alışveriş, kararın sonuçlarının değerlendirilmediği ve önceden herhangi bir satın alma niyetinin bulunmadığı bir alışveriş davranışı olarak açıklanmaktadır. Postmodern tüketicinin açık uçlu alışveriş listeleri ile eğlenmek sıkıntılardan uzaklaşmak ve sosyalleşmek amacıyla alışveriş macerasına çıktığı bugün, güçlü duygu deneyimlerinin yaşandığı içgüdüsel alışveriş sürecinin kalıcı olacağı ve yaygınlık kazanacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of consumption is old as the history of humanity. Previously consumption was seen as an act for satisfied just physiological needs, but at the present day it gains new meanings. Today?s consumers aware of the fact that their own shopping decisions reflect their identity and determine their life style. Consumer profile of the modern period, who moved in a certain patterns, are replaced by the postmodern consumer identities. .Consumption is not only regarded as rational decisions making process, but also it is an adventure led by emotions. In this adventure, postmodern consumers always search for different emotional experiences and new pleasures. Designed a new consumer spaces, constantly renewed needs, increasing leisure-time facilities, contributes to the development of new consumption patterns.In rapidly changing world, the great transformations in the concepts of consumption and the consumer paves the way for the new buying behavior. One of the new buying behavior of postmodern consumer is called impulse buying. Especially in understanding of current consumption mentality, where emotions are kept in the foreground in addition to functionality, it reveals the result that instinctive shopping covers a significant portion of the purchasing behavior which is accompanied by strong emotional experiences. Impulse buying shopping is considered to be a consumer trend in the presence of with many factors affecting the process. Impulse buying defined as, giving the buying decision suddenly with a strong and a lasting motive, explained as a buying behavior where the results of decision not evaluated and there is no intention of buying. Today, it seems the experience of a strong feeling that is called impulse buying process, will be permanent and will spread where postmodern consumers want to get away from their troubles, socialize and have fun with open-ended shopping lists.